E diele, 20.09.2020, 12:33 PM (GMT+1)

Search by date: 3/21/2020

Xhelal Zejneli: Epi i Gilgameshit

Letërsia e Mesopotamisë, aq sa është rikonstruktuar deri më sot, në bazë të pllakave argjile të gjetura në Ninivë, në Nipur, në Mari si dhe në qytete të tjera, është tejet e pasur. Në radhë të parë, këtu bëjnë pjesë epet, mitet, legjendat, skenat religjioze, himnet kushtuar perëndive, këngët e vajtimit...

Marjan Sebaj Sopi: Sfidat e njeriut në botën bashkëkohore

Edhe pse jetojmë në këtë botë bashkëkohore, pra ta quajmë post moderne, prapë gjithnjë shtrohet pyetja se sa e kuptojmë vetveten, pra, sa e kuptojmë njeriun në këtë botë moderne por me te edhe sa e kuptojmë këtë botë të ndryshimeve të shpejta, ndryshimeve të mëdha, ndryshimeve të thella, zhvillimeve dhe krizave, botë e...

Aurel Dasareti: Ne nuk mund të shuajmë një zjarr me sy të lidhur

Pandemia e këtij viti Covid-19 kërkon që sa më shumë njerëz të mbyllin gojën.Rreth pyetjeve që kërkojnë një kompetencë për t'u përgjigjur, është më e rëndësishme se kurrë, që ne pa njohuri (pasqyrim) për çështjen, të kemi veshë dhe sy të mëdhenj, por gojë të vogël...

Fatmir Halimi: Ismail Aliu - Jeta në pranga

Romani “Jeta në pranga”, i shkrimtarit Aliu vjen para lexuesve të tij të shumtë si një prurje e re në letërsinë tonë, si nga aspekti tematik, ideor dhe stilistik.Themi tematik, pasi që është ndër shkrimtarët e rrallë që trajton temën e të burgosurve politik në ish-Maqedoninë e Jugosllavisë së ...

Skënder Kapiti: Mocioni i LDK-së një “grusht shteti”

Vetë ngutia e jashtezakonshme e nismës nga LDK per mocionin për rrëzimin e qeverisë Kurti   për 50 ditë madje mirëqeverisje të saj, si dhe tjetra: gjetja kohë për rrëzimin  e qeverisë në një moment kur jo vetëm Kosova por e gjithë bota kërcënohet nga pandemia e koronavirusit, këto  tregojnë se sa...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora