E diele, 20.09.2020, 01:40 PM (GMT+1)

Search by date: 3/20/2020

Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Elona Lopari, trainere jete dhe karriere

Znj. Elona Lopari ka punuar me plot sukses për 13 vite në kompani të mëdha amerikane dhe i ka ngjitur shkallët e karrierës shumë shpejt në pozicione të ndryshme duke filluar si menaxhere dhe më pas si lidere në Human Resource.Znj.Lopari, ka pasur kenaqësinë...

Edison Ypi: Filmi shqiptar

Kazan plehrash plot me coftina, bilbila polici të ndryshkur, gajde të çara, lahuta të çakorduara, çizme të grisura, stomaqe bosh, sy të çakërrdisur, veshë të zënë, tru të atrofizuar, gjëndra kanceroze, lëkura me ekzema, kocka të deformuara, gjarpërinj të ngordhur, lepuj të ...

Enver Bytyçi: Lufta për pushtet e territore në kohë kolere!

Mbrëmë kam shkruar një status në faqen time të FB me të cilin kam kritikuar me fakte qëndrimin e dy-tre përfaqësuesve me influencë në Lidhjen Demokratike, të cilët po përpiqen ta kthejnë LDK-në nga parti e Ibrahim Rugovës në shtojcë të partisë së Hashim Thaçit. Kjo për arsye se në mënyrë...

Florim Zeqa: Fundi i keq i koalicionit të shpresës!

Me qëllim që lexuesi ta kuptojë më lehtë mesazhin e këtij shkrimi, në fillim po ua prezentoj deklaratat e Ministrit të Integrimit Evropian, Blerim Reka dhe Ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliu.Deklarata e Blerim Rekës:“Në vend të kësaj që po flitet, apo që po kualifikohet se kinse duhet dhënë territor Serbisë, unë...

Don Robert Kola: Shfaqja e fytyrës

Fytyra! Sa rrëmbyese është fytyra! Fytyra është mahnitja më e thellë e njeriut. Nga të gjitha qeniet që ekzistojnë në faqen e dheut, vetëm njeriu i mahnitet fytyrës. Fytyra e mahnit njeriun, njeriu mahnitet nga fytyra. Njeriu është qenie që mahnitet dhe mahnit. E mahnit tjetrin dhe mahnitet nga tjetri. Njeriu është qenie mahnitës...

Dedë Preqi: Virusi politik dhe viral në Kosovë

Ngjarjet në jetën njerëzore janë të ndryshme dhe ato janë aq të shpeshta sa do jetë vështirë të përllogariten sipas shpejtësisë dhe vrullit që kanë, por thjeshtë ato që janë të rëndësishme siq janë, ngjizja, lindja, zhvillimi, dhe vdekja, sikur nuk mund ta humbin kuptimin dhe përmbajtjen e tyre, sepse si dukuri biologjike e...

Merita Kuçi-Thartori: Të qeshë dielli

Sa desha të jem një lule portokall,Degë trëndafili që shpojnë me mall,Copëz ëndërr në qepallat që s’ flenë dot,Një puthje për botën, që sot derdh lot. Jam këtu harruar e lutem si një murg,Si fjalë e penguar nga hekurat në burg...

Neki Lulaj: Zbrazëti

Rrugët i ka pllakosur  friga e heshtjaCorona si qen endacak endet pa kontrollNë këtë pandemi troket për ditë vdekjaMakinat e parkuara anash sikur  po vajtojnë. Edhe pa armë jemi si në shtetrrethimÇdo gjë është paralizuar, po hesht në  çdo skajNjë armik i padukshëm ka ardhur me nxitimE të gjithë...

Fritz Radovani: Sikur t’a kishe Arken e Noheit?!

Sa miljarda njerzë sot mendojnë si unë ?!-          As nuk din kush me e diftue…Po neser, sa do të mendojnë si unë ?Asht mirë me e lanë të shkrueme n’ Arkë, edhe pse …Per disa shekuj “disa..”, nuk kanë me dijtë me e lexue...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora