E diele, 20.09.2020, 12:55 PM (GMT+1)

Search by date: 3/2/2020

Albert Vataj: 95-vjetori i vdekjes së Luigj Gurakuqit

I pashoq ishte ai në vlerat e nalta të qytetarisë dhe dijes, kombtarizmës dhe përkushtimit. “Shqiptar i vlefshëm” do të mëtonte kësisoj At Gjergj Fishta. “Pionier i qytetërimit” ishte përcaktimi i klerikut, politikanit dhe veprimtarit të letrave, Fan Noli. Padër Anton Harapi për Gurakuqin do të shtonte: “mishnoi, madhnoi, përjetoi...

Jahja Drançolli: Gëzuar 2 marsin!

Me krijimin e Kuvendit ose të Lidhjes së Lezhës me 2 mars 1444 ishte bërë hapi i parë dhe shumë i rëndësishëm në rrugën e bashkimit kundër pushtuesve të huaj. Lidhja ishte vepër e meritë jo vetëm e Gjergj Kastrioti- Skënderbeut dhe e forcave të udhëhequra prej tij, por edhe të princërve të tjerë arbër, që morën përsipër për të ...

Xhelal Zejneli: Poezia lirike antike greke

Poezia lirike lindi dhe u zhvillua në shekujt VII dhe VI para K. Është koha kur në gjirin e rendit të aristokracisë fisnore u poqën elementet e shoqërisë skllavopronare. Ndryshimet sollën shkatërrimin e mbretërive, dikur të fuqishme, të epokës heroike që këndoi “Iliada” dhe “Odisea”. Mbretëritë u ...

Blerim Latifi: Besëlidhja i bëri shqiptarët pjesë të historisë botërore

Lidershipi gjithmonë dhe gjithkund ka nënkuptuar dy gjëra esenciale – aftësinë për t’i bashkuar njerëzit, si dhe aftësinë për t’i udhëhequr ata në një rrugë të pashkelur nga të tjerët! Skënderbeu e dinte këtë, prandaj ndodhi Kuvendi i Lezhës në 2 Marsin e vitit 1444, besëlidhja që i bëri shqiptarët pjesë të historisë botërore...

Dedë Preqi: Lamtumirë taksë!

Si kanë rrjedhur punët deri te arritja e taksës njëqin 100%, për mallërat e Serbisë dhe Bosnjës, me ç’rast për sëcilin shtet ekzistojnë kopetencat për të marrë vendimet e veta, nëse marrëdhëniet bilaterale në mes dy shtetëve nuk respektohen për faktin se politika e interesave të njërës palë, krijon kushte...

Fritz Radovani: Prap po e vritni Luigjin?!

“Kerkoj mbrojtje dergoni të holla ndermjetsoni per pshtim pranë Qeverisë Italjane.– Pyetnij Çatin Saraçin ku asht ..? “besa” Ndihma!…Baltjon Stambolla – Carceri Giudiziarie Bari.Shkeqësiës Tij Ahmet Zogu Tirana (Albania)Shkelqësiës Tij Ceno Beg...

Edison Ypi: Po japim lajmet

Të dashur bashkatdhetarë vllavrasës, kafepirës, gazetangrënës, internetshetitës, hashishtymosës, të ëmbël, të tharët, zemërbardhë, mëlçizinj, shpirtkatranë, ku jeni e ku s'jeni para tavave të dhesë, zjarreve të ftohura, vatrave të fikura, oxhakëve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora