E diele, 20.09.2020, 01:14 PM (GMT+1)

Search by date: 3/19/2020

Enver Bytyçi: Disa ngjarje politike dramatike

Sot në Kosovë kanë ndodhur disa ngjarje politike dramatike. Kronologjia e tyre na ndihmon të gjykojmë për atë çfarë ndodh në këtë vend.Krizën e gatoi Hashim Thaçi. Ai mbodhi këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe dekretoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme...

Zenel Çeliku: Për kë bien këmbanat???

Të gjithë jemi fokusuar tëk rreziku jetësor që paraqet COVID 19 apo coronavirusi në vëndin tonë e më gjërë. Ky rrezik kërcënon vërtëtë jetën e çdo kujtë nga ne, mbasi është një situatë më e rrezikshme si asnjëherë tjetër. Pa dyshim kjo situatë ka shumë, shumë rëndësi që të bëjmë shumë kujdes e të njdekim...

Azgan Haklaj: Rama dy herë mat

Prej disa ditësh Kryeministri ynë frikack është ngujuar vetë dhe po hakmerret në mënyrë çnjerëzore ndaj shqiptarëve duke i ngujuar, nën emrin vetëkarantinim, por me shtetërrethim, ndonëse një numër i madh të pastrehësh që janë në çadra, apo edhe një pjesë e madhe në qytete e fshatra ndoshta nuk kanë as ushqimin...

Sabile Basha: Pashë dashnin tande, nanë

Pashë dashnin tande, nanëSi munde me shkuaPa me dashtëPa më përkëdhelPa me njohur Pashë dashnin tande, nanëSi munde me shkuaE unë gjithë andej të kërkovaTe çdo grua...

Dedë Preqi: Kryeministri në mes binarëve

Do të thotë që në fillim të detyrës së tij si kryeministër i Kosovës, ka pasur një motivim dhe vullnet të dyfishtë për punë dhe përkushtim ndaj detyrave të pritshme të qeverisë, në çastin dhe gjendjen jo të mirë në rrethana e kushte shumë specifike.Ndërkaq, vullneti kryeministrit të ri...

Edison Ypi: Mosha e Zonjës

Ça dreqin ke që e pyet Zonjën për moshën ? Zonjën e ke qef, por ngaqë Zonja s'të përfill, e pyet për moshën. Zonja vërtet e ka një mardhënie lozonjare me peshoren dhe pasqyrën. Por problemet me ato sende Zonja i zgjidh vetë me dieta dhe të tjera masa. Nuk i pushton dot kështjellat e Zonjës, nuk e lëpin dot mjaltrat e koshereve ...

Kadri Tarelli: ‘’Dantja dhe të tjerë...’’

Para pak kohësh, në ditët e parë të pranverës 2020, Shpendi Topollaj, shkrimtar, kritik dhe studiues i njohur, në kolanën e 50 librave, pas librit “Esse. Rreth shprehjeve mitologjike”, shtoi më të fundit botim, “Dantja… dhe të tjerë”, ku ka përzgjedhur korifenjtë e letrave, ndër shekuj: Dante, Petrarka...

Jusuf Zenunaj: Dhelpra

Dhelpra "bëhet" deleme "urtësinë" e saj,qengjit dhe drenushëska aftësi t'u ngjajë.Mjegulla kur bie,qoftë natë apo ditë,nga frika prej ujkut...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora