E shtune, 25.03.2023, 10:58 AM (GMT)

Search by date: 3/17/2023

Blerim Latifi: Disa shënime pas një leximi

Para disa ditëve rastësisht më ra në dorë Kodi i Car Dushanit, zhupanit serb, i cili, duke përfitu nga rënia e kontrollit bizantin në Ballkan, e shpalli veten perandor. E gjeta një kohë dhe i hyra leximit.Çfarë mund të konstatojmë pasi t'i lexojmë 201 nenet e këtij kodi?...

Jaho Brahaj: Mbi emrin Berisha dhe Berishasit

Emri i Alpeve të Shqipërisë është emër librash i cili është futur në fondin e shqipes me sa dimë ne, së pari nga Hani (Georg von Han), kurse gjuha e popullit nuk e njeh, u fut vetëm me fillimin e mësimit në shkolla në gjysmën e parë të këtij shekulli. Tradita popullore njeh dy grupe bjeshkësh: Bjeshkët e Namuna që janë të gjitha...

Edison Ypi: Anës Vjosës

Anës Vjosës buzë rrugës mes Piskovës dhe Kosinës, përmetar shtatlartë e shpatullgjërë nja 20 vjeç duke ecur me cfurk në sup.-A ta bëj një video ?-Pse ?-Të bëhesh i famshëm në botë.-Jam i famshëm në fshat.-Të bëhesh i pasur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora