E diele, 20.09.2020, 12:59 PM (GMT+1)

Search by date: 3/17/2020

Anton Berisha: Moment për reflektim

Ajo çfarë është duke ndodhur në këtë kohë me Coronavirus, është se bota e niveleve të ndryshme e dallimeve të mëdha, papritur, përnjëherë ndodhet e tëra në një anije.E gjithë historia botërore, që nga luftërat e deri tek armatimet bashkëkohore nukleare, sistemet e ndryshme të organizimeve shoqërore...

Xhelal Zejneli: Homeri - “Odisea”

Sikundër “Iliada”, edhe “Odisea” fillon me një figurë retorike, me një apostrofë. Në të dyja poemat, poeti thërret hyjneshën, muzën për t’i dhënë frymëzim të këndoj në të parën, mërinë e Akilit, ndërsa në të dytën, bredhjet e pafund e plot rreziqe të Odisesë. Epopeja luftarake “Iliada” ka 24 këngë...

Azgan Haklaj: Skadimi i shtetit maskë

Termeti i 26 nëntorit dhe koronavirusi e shkërmoqi shtetin parti të Rilindjes si kështjellë rëre.Pavarësisht propagandës së shfrenuar të industrisë mediatike të qeverisë për një shtet, më të fortin e më të pregatiturin në këto 30 vite, për të përballuar situata të jashëzakonshme...

Sinan Gashi: Sakrificat e krijuesit për veprën e tij

Ndër krijuesit që ka bërë një sakrificë të jashtëzakonshme në këtë drejtim, vetëm që të shpëtojë krijimtarinë e tij nga asgjësimi, duke manifestuar tri mënyra preventive, po ashtu ta jashtëzakonshme, është shkrimtari Robert Prifti (1925-1993) nga Korça. Ai me këtë mbetet pa dyshim unik në letrat shqipe...

Prend Buzhala: Dekalog nga Koronavirusi

CORONA VIRUS-i NA THOTË: Tash unë jam mbret i kësaj bote, krenaria e kësaj bote, I Pari i kësaj bote. Unë jam pranë jush besniku më i madh. Ti që lutesh shumë, a nuk më ke kërkuar për t'i larë duart nga unë, a nuk e ke kërkuar shërbimin tim mbretëror e hyjnor? E di se duart lahen para Lutjes, para e mbas buke e besa edhe gjetiu...

Shyqyri Fejzo: Lufta e re

Kur lokomotiva që mban jetëPo del nga shinat e konsumuarNë njerzi erdh luftë e vërtetëQë në glob nuk është provuar Njerzit në llogore janë rreshtuarUshtarë të luftojmë armikun e riKushtet këtë herë kanë ndryshuarS’ka si dikur heroizëm e trimëri...

Syrja Kurti: Qëndresa

Që  një vend të quhet i shkretë  dhe të  perdoret  termi shkretëtire  nuk është e thënë që të ketë sipërfaqe pafund rëre të kuqe dhe duna rëre ku era fërshëllen me tinguj të çuditshëm. I shkrete  mund të quhet  sot më shumë se kurrë  edhe   qyteti im. Madje shkretinë  ja shtojnë më  shumë godinat nga ku nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora