E shtune, 25.03.2023, 11:49 AM (GMT)

Search by date: 3/16/2023

Edison Ypi: Jam Skraparlli

Garanci, pasaportë, formularë, drejt e tek Ambasada e Gjermanisë.Para kangjellave nja dyqint a më tepër shqiptarë kokulur me sy të trishtë, të urtë si pula, të heshtur si peshq.I njëqindesati në rradhë. Pres mbi një orë duke u mbështetur herë në njërën herë në tjetrën këmbë...

Florim Zeqa: Kurt(h)i i shtetit!

Titulli i këtij shkrimi është pak më tepër se një analogji. Nëse e marrim emrin Kurti, është kryeministri i vendit me legjitimitetin më të madh qytetar nga paslufta në Kosovës, por nëse i referohemi takimit të 18 marsit në Ohër mes Kurtit dhe Vuçiqit, atëherë kemi të bëjmë me kurth ndërkombëtar ndaj shtetit tonë...

Timo Mërkuri: Ansambli poetik i paqes së brishtë

I-Njohja me vëllimin poetik “Paqja e brishtë[1]” të Sabit Rrustemit ishte një befasi për mua, jo aq për vonesën kohore të njohjes nga botimi i tij se sa për stilin dhe frymën  poetike, tejet të veçantë nga krijimtaria e deri atëhershme dhe e mëvonëshme e tij, stil dhe frymë poetike që më solli në kujtesë poezinë e Bretold Breht...

Bashkim Saliasi: Vjeshta në vargje

Këto ditë të ftohta të Janarit 2023, më erdhi në dorë dorëshkrimi i poetit, shkrimtarit dhe publicistit Kadri Tarelli, të cilin e lexova me ëndje dhe m’u krijua një ndjesi kënaqësie, sikur po udhëtoja e përkundesha në një varkë të mbushur me perla, të nxjerra nga fundi i detit Jon. Nuk u çudita, që poeti vjen me këtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora