E hene, 25.01.2021, 05:27 AM (GMT)

Search by date: 3/16/2020

Kolë Tahiri: Grija e Tropojës, model edhe i harmonisë fetare

Fshati Gri gjendet ne Malesine e Gjakoves, qe ndryshej quhet edhe Malesia e Mire. Banoret e ketij fshati jane autokton, me origjine te lashte Dardane, cka do te thote jane te Trungut ilirian. Fshati ka terren kodrinor e fushor rrethuar nga plantacioni gjigand i geshtenjave, nje nga me te famshemit e te medhenje ne Ballkan...

Alfred Papuçiu: Paraqitja e romanit Murtaja e Albert Camus

Oran, 1940. Doktor Rieux duhet të luftojë kundër një epidemie të murtajës e cila i detyron autoritetet të mbyllin dyert e qytetit, të burgosur i fatkeqësisë. Dr. Rieux lufton me të gjithë forcën e tij kundër së keqes, refuzon çdo justifikim metafizik për këtë fatkeqësi, ndryshe nga At Paneloux...

Resmi Osmani: Kush jeni ju, zonjë?

Kohë koronavirusi. Po edhe brënda tërë ditën nuk rrihej.Sokoli  mbajti këmbët para lokalit të Benit, sa të mbaronte së  tymosuri cigaren, se brenda  nuk e lejonin duhanin. U bënë dit që nuk kishte ardhur, për sot e kishte lënë me Astritin dhe Luanin të mblidheshin për kafe dhe një dorë muhabet...

Florim Zeqa: Albini nuk e rrokullisi taksën!

Mungesa e dakordimit të partnerëve qeverisës për marrjen e vendimit për heqjën e taksës, përveqse i shpërfaqë dallimet e mëdha që kanë mes tyre LVV dhe LDK, e vënë në pikëpyetje të ardhmën e këtij koalicioni qeverisës.Puna e parlamentit, përkatësisht shndërrimi...

Pal Neçaj: Nuk mbajmë zi pa dalun fare

Me merakun e ketyre diteve, gjithsesi te veshtira (me shume psikologjikisht), krahas disa miqeve  e dashamereve te mi ne Europe e Amerike , ju drejtova edhe shqiptaro-amerikanit 84 vjecare, mikut tim e te babait tim, Pal Necajt ne NY, USA, me kete shqetsim, per shendetin e tij e te familjes ne kete...

Nexhat Halimi: Lumëbardhi rrjedh nën Urë me gjëmë

Me frymë të ndarë zgjata dorën ta marr letrënKaherë prisja ndonjë shkronjë ndonjë fjalë nga tiNdjenja mall ndjenja dhembja të thellë për tyE afrova letrën mbi zemër i humbur në mjegullMe rrembin e lëshuar të degëzës për pjergullZgurdulloi sytë postieri e s`tha asgjë për habiHumbi rrugës në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora