E shtune, 25.03.2023, 10:49 AM (GMT)

Search by date: 3/15/2023

Qazim Namani: Qytetet Urbane gjatë sundimit osman në Kosovë

Perandoria Osmane pasi që i shkatërroi disa fortifikime të rëndësishme strategjike për vendin, në fillim të shekullit XVII, si qytete urbane hynin Prishtina, Prizreni, Vushtrria,  Peja dhe në fund të këtij shekulli edhe Gjakova si qendër e re urbane.Në shekullin XVIII, si qendër e re urbane themelohet edhe Gjilani...

Florim Zeqa: Shteti dhe Zoti!

Ne shqiptarët e robëruar ndër shekuj, i kemi besuar Zotit e jo pushteteve sundimtare. Të vetmën forcë mbrojtëse nga dhuna e pushtuesve e kemi kërkuar tek fuqia mbinatyrore-Zoti. Dhe për çdo gjë të keqe që na ka ndodhur e kemi ngushëlluar njëri-tjetrin duke e bekuar me lutje për mbrojtje nga Zoti!...

Gani Qarri: SHBA duhet ta zëvendësojnë urgjentisht, të dërguarin për dialog

Eskobar, i cili së fundi edhe vet, ka filluar të shihet me të drejtë, nga shqiptarët, si i dyshuar për korruptim nga Serbia, duhet të largohet urgjentisht nga misioni, për bisedimet Kosovë-Serbi, dhe të zëvendësohet me një tjetër, të dërguar special, pasi që, ai sot, më tepër është kërcënim dhe pengesë, se sa ndihmesë, apo shpresë për Kosovën...

Albert Habazaj: Këngë për Ditën e Verës

Këndon grupi i Shqiponjat e Tërbaçit - nderuar me Dekoratën “Naim Frashëri”: Shpresa Kapo Çelaj, Liri Gaçe Shkurtaj, Hava Çelaj Muçaj, Antoneta Goxho Mehmetaj, Liljana Rrapi Kapo, Meme Ribaj Habazaj, Evgjeni Habili Seferaj, Fatmira Hodo Skendaj, Flutura Nanaj, Lavdie Goxho Xhaka; drejtues artistik: Albert Habazaj...

Jusuf Buxhovi: Epistemologjia e diktaturës

Proza më e re e shkrimtarit Besnik Mustafaj do të mbetet e shënuar për dy momente prosedeale. Së pari, për  shfaqjen e shkrimtarit, me emër e mbiemër (Besnik Mustafaj, diplomat)  - si personazh. Dhe së dyti, për tri novela, që ndonëse të ndara, formësojnë  triptikun e  epistemologjisë së diktaturës në përmasat...

Përparim Hysi: Demarsh për një homazh

Në shkurt të vitit 2006, unë ndodhesha në Florida. Sado larg Shqipërisë, për çdo ditë jetoja me Shqipërinë. Shkurti i atij viti qe si një cunam që ra mbi letërsinë, kulturën dhe artin shqiptar. Më 3 shkurt 2006, u nda nga jeta i madhi VATH KORESHI. Më 7 shkurt 2006 u nda nga jeta, PIKTORI I MADH, IBRAHIM KODRA...

Atdhe Geci: Udhë e fshehur

Mërgimi s´është udhë por ikjepërballje  me  të  panjohurënpërballje me qiej krejt të huajpërballje me mallin  dhe  lotin. Jeta në mërgim është e ftoftëzjarr i ngrirë  midis kraharoritku i mërguari dhe e mërguarahumbasin gjuhën e identitetin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora