E shtune, 25.03.2023, 11:38 AM (GMT)

Search by date: 3/14/2023

Blerim Latifi: Diçka paradoksale në karakterin e ne shqiptarëve

Ka diçka paradoksale në karakterin e ne shqiptarëve. Derisa në njërën anë nuk e kemi hiç për dert të hapemi ndaj ndryshimeve dhe ndikimeve të jashtme kulturore, në anën tjetër qëndrojmë fort të lidhur pas disa vlerave, të cilat, të tjerët që dikur i ndanin me ne, prej shekujsh i kanë harruar...

Dorian Koçi: Fan Noli - figura e parë poliedrike e mendimit shqiptar

Çdo përvjetor i lindjes dhe vdekjes së Fan Nolit, këtij kolosi të kulturës shqiptare, përbën një ngjarje të shënuar kulturore në hapësirat kulturore mbarë shqiptare. Për të kuptuar vlerën dhe rëndësinë e kësaj figure të papërsëritshme të panteonit akoma të pandërtuar shqiptar duhet të hedhësh vështrimin mbrapa për të parë se...

Enver Bytyçi: Njohja e Kosovës nga Greqia e ka emrin Dendias!

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në Prishtinë ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. Ata shkuan në Gërmi për të drekuar dhe ishin vetëm, pa asnjë shoqërues tjetër nga të dy palët. Kurse pritja nga zonja Osmani ishte krejt protokollare, por me sinjale miqësie dhe mirëkuptimi të dukshëm. Një drekë dhe bisedë e tillë...

Xhafer Leci: Mërgata shqiptare e ndarë në 4 kategori

Në shërbim të çështjes tonë kombëtare, janë të organizuara: Lobet, bashkësitë, shoqatat, klubet, subjektet politike, biznismenët, shoqëritë intelektuale, hapja e shkollave me mësim plotësues në gjuhën shqipe, botimi dhe përurimi i shumë veprave letrare, historike, shkencore. Por, mjerisht edhe në mesin e këtyre të mirave ka përçarje...

Kastriot Dervishi: "Ndjenja shoviniste"

Në prill dhe korrik 1949 u arrestuan një grup shqiptarësh të ardhur nga Çamëria, me banim në Shkozet të Durrësit: Haki Qamil Kasa, Sadik Gani Kasa, Mehmet Jakup Kasemi, Nexhip Mehmet Haxhiu, Isuf Vesel Sejko. Akuzoheshin se kishin "ndjenja shoviniste", mbledhjen e ndihmave për familjet e çamëve...

Kastriot Dervishi: Sekreti

Ishte në hall raportuesi në vitin 1981 se mos amerikanët po shtinin në dorë të dhënat për Repartin nr.2575 që po ndërtohej nga klasa jonë punëtore duararte brenda Kombinatit të Tekstileve "Stalin" në Tiranë. Reparti përbëhej nga 9 makineri të prodhuara "me forcat tona" dhe 3 të blera...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora