E enjte, 04.06.2020, 06:43 AM (GMT+1)

Search by date: 3/14/2020

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe Amerika

Puna e Kosovës është çështje amerikane. Puna e Kosovës, nuk është çështje e kryeqendrave të fuqive historike të Evropës – Londrës, Berlinit dhe Parisit. Shqiptarët janë populli më proamerikan në botë. Të tillë do të mbeten deri në jetë të jetëve. Shqiptarët si komb, duhet t’i drejtojnë sytë, jo nga fuqitë evropiane ...

Dom Gjergj Meta: Qeveritari sapunin, mjeku këshillën ...

Po përjetojmë dy trauma njëra pas tjetrës: tërmeti dhe koronavirusi.Në këtë pikë, përveç asaj trupore, ka shumë rëndësi higjena psiko-shpirtërore.Prandaj, duke ndjekur me kujdes se si po administrohet situata nga mediat, por edhe nga ana e qeverisë...

Timo Mërkuri: Ultimatumi

Ultimatumi[1] i Komitetit të “Mbrojtjes Kombëtare”  dërguar generalit italian Settimio Piançentini dhe vendimet që shoqëruan  atë, janë një ndër kulmet e organizimit të kryengritjeve shqiptare për liri dhe mbrojtjen e tërësisë teritoriale të vendit edhe për arsye se  krahas organizimit të kryengritjes, luftëtarët popullorë të Luftës së Vlorës ...

Kolë Tahiri: Belgjika – mikpritëse humane

Belgjika e vogel,ne Veri-Perendim te Europes.Me mbreterine Angleze e ndan gjigandi,Oqeani Atllantik.Shtet i pavarur, panderprerje qe ne shekullin XIX-te,gjithnje korrekt me te gjithe,Shtet sinqerisht DEMOKRATIK. Banoret: flaman, francez...

Kadri Tarelli: Të përgojosh krijuesit, ves apo keqdashje?

Besoj se nuk jam unë i vetmi që po shpreh një lloj keqardhje dhe trishtim, ndaj një dukurie që bezdis mjedisin e krijuesve, por më shumën një lloj mospranimi nga lexuesi dashamirë, që e shikon dhe e vlerëson me përbuzje këtë ves të shëmtuar njerëzor e shoqëror. Është një shqetësim që po e bluaj me kohë...

Edison Ypi: Hasia

Hasia ishte një magji e gjallë.Hasia pinte kafe, tymoste cigare, rrëfente meselera të vjetra e të reja me të ikë mendja.Hasia, nëna ime, nuk ishte ndonjë amvisë kushedi se çfarë. Hasia ishte tjetër gjë. Hasia, në gjak, në thua, në ind, në qelizë, ishte Bejlereshë...

Mevlud Buci: Kasemët e Matit, bijtë e Kasem Dibrës, qëndrestarë të lirisë

Provat e jetës, gjurmët e historisë dhe qëndresës,  gjenden tek Kasemët e Matit.Me kohë, ky fis u bë i përmendur në këtë zonë, pikërisht për këto cilësi, duke shtuar këtu,  bujarinë, fisnikërinë, po edhe për shtrirjet dhe lidhjet e miqësisë së tij me fise të tjera,  si me Ndregjonët e Lukanit të Dibrës.Duke ...

Florim Zeqa: Kosova mes propagandës dhe realitetit!

Pas publikimit të shkrimit paraprak "Si të mbrohet Republika e Kosovës", i menjëhershëm ishte reagimi i një lexuesi anonim, po citoj; "Kosova prej Coronavirusit do të shpëtoj, por prej politikanëve asnjëherë"!Edhe pse çdo ditë luteshim që "Corona" të mos zbresë në Kosovë...

Qazim Shehu: Fran Vukaj - Profile dhe vlera

Libri më i ri i Fran Vukajt “Profile dhe vlera”, një përmbledhje e ndërthurur (me prozë publicistike, reportazhe, portrete, poezi, prozë) është një vepër e një lloji të veçantë që, në këtë mënyrë kompozimi, formon një reliev të përthyer leximor.Ai manifeston  në boshtin e organizimit të tij ideotematikë...

Fritz Radovani: Fishta parashikoi...

Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar, botue në Tiranë në vitin 1985 nga Akademia e Shkencave e RPSSH, në faqe 270–271, shkruhet: “Fishta Gjergj (1871 – 1940). Shkrimtar dhe publicist reaksionar, përfaqësues kryesor i letërsisë klerikale-katolike...

Selman Vokshi & Demir Krasniqi: Kanga e Lot Vakut

O, n’ vitin nanuqin  e dymdhetë ,Nga Maroca dhetra vetë ,T’ gjithë çetnikë të përbetuem ,Prej Koicës të frymzuem ,Të përziem me xhandarë ,Kishin ra te Guri i Bardhë ,Kishin shkue drejt sokakut ,Te shtëpitë e djemve t’ Vakut ,Shpejt e shpejt i kishin djegë...

Sevdail Hyseni: Korona(vi)rusi

Ndër shqiptarë vjen virusiJo nga Kina, por nga rusi...Me do maska kryekëputQë përngjajnë n'astronaut! Dalin shqipet në publik-Mos e merrni me panik,S'ka ç'na bënë pandemiaLani duart rrini n'shtëpia...

Albert Zholi: Flet regjisori, ish-aktori i estradës dhe i teatrit, Bajram Dosti

Me origjinë nga Tepelena por jetën artistike e ka bërë në Fier. Mbaroi për regjisor por dashuria e madhe ishte skena, aktrimi, lëvizjet në skenë dhe sheshet e xhirimit. Një njeri i thjeshtë, i dashur, korrekt që gjithmonë ka një buzëqeshje mirësie. Nuk e kupton dot jetën pa skenën pasi dhe tani që është në pension...

Atdhe Geci: Lulkuqet e Roganës

Kjo pushkë e bukur si vajzëKa sytë më kaltërt nën qiellKjo pushkë e bukur si vajzëE ka emrin, Kosovë e lirë!... Asgjë s´ia shton fuqinë këngëve lirikesa zëri i shiut të bimëve dhe të vashavesa zëri erës dhe frymës që thyhet malevesa e puthura në buzë midis përqafimesh...

Albert Habazaj: Xhevahir Spahiu, si mali i Tomorit

Rrufe e dritës bukur shkrepëtiu,Doli si nga mitologjia një titan,Nderi i Kombit Xhevahir Spahiu,Poezia e Nderit e bëri vigan. Skraparliu nga Vlora më jep zjarr,Nga vlonjati skraparli dashuri marr.Një det me të fala shpirti nga Vlora...

Hysen Ibrahimi: Idriz Gashi - O jeta ime

Idriz Gashi, në librin e tij të radhës ”O JETA IME”, (Përmbledhje me poezi), 2020, pas dy veprave të botuara më herët, ”PO TË PRES” (Përmbledhje me poezi) 2018, ”SE NUK VDES”, (Përmbledhje me poezi) 2019, na del një vjershëtar i pavarur  i letërsisë shqipe në fushën e poezisë. Këtë më së miri mund ta vërejmë në vargjet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora