E shtune, 25.03.2023, 10:36 AM (GMT)

Search by date: 3/13/2023

Driton Gashi: Kundër harresës

Tregimet në vijim na sjellin në kujtesë njerëz nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut. Njerëz meritorë, të cilët në kohën e luftës në Kosovë ose ishin vetë refugjatë, ose i strehuan të dëbuarit nga Kosova dhe i mbajtën ata me muaj të tërë në shtëpitë e tyre...

Fran Gjoka: Fëmijët, investimi më i madh

Në realitetin e sotëm, kur shkolla po integrohet gjithnjë e më shumë drejt standardeve bashkëkohore evropiane, kur tekstet e programet po pasurohen dhe alternohen me përzgjedhje dhe cilësia e tyre vjen e rritet, pjesëmarrja e prindërve dhe ndihmesa e tyre në të mësuar merr rëndësi të veçantë dhe po shfaq tipare...

Kalosh Çeliku: Shteti i 'përbashkët' me borxhe ndaj meje

Unë, nuk kam borxhe ndaj “shtetit të përbashkët” jugosllav, të “vëllazërim - bashkimit”. As, këtij të sotshmit Neokomunist në Maqedoninë e Veriut. E kemi ndihmuar si Fis me burra dhe gra. Pasuri. Ndoshta, edhe si shqiptarë brez pas brezi, me histori nëpër shekuj. Po, edhe Unë si Poet i paparashikushëm, me “borxhe dhe mëkate partiake”...

Adil Fetahu: Qamil Bala, intelektual e patriot shumëdimensional

Në plejadën e intelektualëve shqiptarë, me një jetë e veprimtari të bujshme arsimore-pedagogjike, politike e patriotike në plane e hapësira të gjëra, por gjithnjë në platformën e Rilindjes sonë kombëtare, shquhet emri i Qamil Balës, këtij eruditi të spikatur, por pak të njohur në Kosovë...

Enver Bytyçi: Halli i Berishes apo pagjumesia i kundershtareve te tij?!

Del ne ekran te televizionit ose shkruan ne tastieren e kompjuterit e prej nje viti e gjysem thote se "Berisha lufton per hallin e tij personal"!  Po! Sali Berisha e ka nje hall! Qe nga ajo date qe ai eshte shpallur non-grata ne SHBA nga ana e Departamentit te Shtetit ai ben betejen e tij per intregitet dhe dinjitet njerezor!...

Visar Zhiti: 10 vjet me Papa Françeskun

…ishte 13 marsi 2013, kur Kardinali argjentinas, Jorge Mario Bergoglio, u zgjodh Papë dhe mori emrin Papa Françesku…Vizitën e parë Apostolike jashtë Selisë së Shenjtë dhe Italisë zgjodhi ta bëjë në Shqipërinë tonë,sepse, - siç e tha dhe vetë, - është një popull i vuajtur dhe...

Blendi Fevziu: U prehsh në paqe Mimoza Paja

Nuk e hiqja dot nga mendja imazhin e kësaj gruaje të vuajtur gjatë ditës sot. Mendoja se si priste të mbaronte turnin, me mbesën ulur pranë. Mbesën që nuk kishte ku ta linte, ndaj e mbante pranë vetes, duke bërë edhe detyrat e shkollës aty. Priste të mblidhej bashkë me të dhe të ishin pak momente të qeta...

Riza Çelaj: 75 vitet e mësuesit dhe veprimtarit Ibrahim Ukë Hajdarmataj

Në jetën e përditshme rrallë mund të takosh njerëz që me punën e përdithsme lënë gjurmë tek të tjerët. Mes këtyre të rrallëve është Ibrahim Ukë Hajdarmataj nga Zogajt e Tropojës. Gjurmët e tijë të punë  e veprimtarisë janë jo vetëm në bytyç e Tropojë , por edhe më gjërë. Ibrahimi ka...

Zenel Çeliku: Më shumë respekt dhe besim për gjyqtarët!

Eshtë fakt se përpara Reformës në Drejtësi, shoqërua shqiptare nuk kishte respekt e besim për gjyqtarët dhe prokurorët, shumë prej të cilëve aktualisht janë jashtë sistemit. Sot kur besohet se kemi të bëjmë me një Drejtësi të Re, është mirë që të tregojmë qytetari dhe objektivitet duke patur më shumë besim kur kemi të bëjmë me...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora