E marte, 21.05.2019, 11:51 AM (GMT+1)

Search by date: 3/13/2019

Gani Mehmetaj: Qielli e toka na dëbuan, hyjtë u ngritën kundër nesh

Ende pa e nisur mobilizimin e organizimin e ri, garnizonin tonë e çrregulloi kumti:- Mizëri njerëzish lëviznin me shpejtësi drejt kufirit, - na tha kalorësi që arriti pa frymë.Informatorët tanë nuk na e dhanë më parë asnjë të dhënë për ndonjë ushtri që mësynte kufijtë...

Lush Palokaj: Aty ku mbretnon tiranija

Nje burre i sinqert me nje mjekerr te perhimet e me sjellje te pelqyeshme njerezore mori guximin te mos pajtohet me qeverine e shtetit te tij. I tregoi botes te verteten per brutalitetin ndaj atyre qe flasin haptas, dhe ajo ja solli vdekjen - e vrane.Cdo detal i vrasjes se tij...

' Trojet e Arbrit': Ndahet nga jeta studiuesi i vyer Dr. sc. Riza Sadiku

Lajmi për kalimin në amshim të studiuesit të vyer dhe bashkëpuntorit të shoqatës“Trojet e Arbrit“tash e pesëmbëdhjetë vjet me radhë pa u ndalur asnjëherë na erdhi si një vetëtimë pikëlluse.Dr.Riza Sadiku ishte njëri ndër ekspertët më të mëdhenj shkencorë të histories...

Sotir Athanasi: Java e Frankofonisë

Me kapelën e kashtës, rrasur mbi fytyrë, e zuri gjumi. Rrezet e diellit, atë pasdite, nuk është se kishin forcën që sjell djegie në trupat e zhveshur, por gjithsesi, nxehtësia e tyre shkaktonte vapë. Madje, djersitja deri në kullim, ishte e pashmangshme, po të përballeshe. Gjë, që kishte guxuar poeti. Ai kishte zëvendësuar me një gjumë të...

Tahir Bezhani: Zyra numër 316

Ishte ditë me vapë  korriku i vitit1994. Te ndalej fryma edhe hijeve të mbjella anash rrugëve të qytetit.  Ishte vështirë të qëndroje tërë ditën rrugëve. Djersitja të kaplonte gjitha pjesët e trupit,të dukej e rëndë edhe këmisha veshë. Sytë digjnin nga gjelbësimi, nuk mund t’i shikoje larg as miqtë,sado që secili ecte...

Viron Kona: Vargje për Ditën e Verës

E kremtojmë  Ditën e Verës,1)me dhurata dhe rroba të reja, thurim  verore dy ngjyrëshe,2)shijojmë ushqime t`zgjedhura... Fëmijët çapkën ndjellin zogjtë,mbushin ajrin me fishkëllima,luajnë me qengja, mbledhin lule,manushaqe dhe zymbyla...

Luan Kalana: Librat e shenjtë të shqiptarit

Kush është rritur me gjysh e gjyshe në familje nga ne, mbesat dhe nipërit, i mban mend si të gjalla mbresat dhe kujtimet për këta kolosë historie, që ishin aq të dashur edhe të mençur, paçka se ne i shikonim me një sy përçmues, ngaqë qenë të moshuar, si të paditur, por ata ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese