E shtune, 25.03.2023, 11:26 AM (GMT)

Search by date: 3/12/2023

Blerim Latifi: Marsi i Lirisë

Shfryejnë me fjalët më të pista kundër të drejtës së grave për të pasur fëmijë edhe pa qenë të martuara, dhe këtë e bëjnë duke përdorur teknologjinë e krijuar nga një gjeni i lindur jashtë lidhjes martesore. Ky është Steve Jobs.Kjo është joparimore nga ana juaj zotërinj rojtarë të traditës mesjetare që e përbuzë...

Albert Vataj: Martin Camaj, një vullnet qiellor që na shpërbleu me urtësi dhe zemërbardhësi

Martin Camaj ishte padyshim një vullnet qiellor që na shpërblen bujarisht me urtësinë e asaj mendjeje të dritshme dhe zemërbardhësinë e atij hiri të lartë. Askush nuk do ta besonte se një i lindur “… në një vis të egër, ‘ku s’ka shkelë kurrë kamba e kalit’”, do të arrinte të bëhej një emër i rëndësishëm në historinë e letërsisë dhe albanologjisë...

Gashi: Islami politik bëri atë që s’mundi ta bëjë Serbia - përçarjen e popullit

Shukrije Gashi, drejtoreshë e Organizatës për Menaxhimin e Konflikteve, tha se përçarjen e popullit kosovar nuk ka arritur ta bëjë Serbia, por këtë sipas saj, e ka bërë islami politik.Ajo tha në Konfrontin e KTV-së të mërkurën, se përçarja e popullit nisi nga grupe të islamit politik që i kushtëzonin të rejat kosovare për mësimin e gjuhës angleze ose të shkathtësive kompjuterike...

Ilir Muharremi: Transgjinorët e Guri Madhit

Arti është forcë e brendësisë, plotshmërisë, e një ndjenje të grumbulluar nga brenda që i drithëron të dobëtit e kohës. Pra artisti piqet nga vetja e tij, ndonëse shoqëria gjykon, por te artisti i dobët ndikon në ndryshim, duke ja zbehur fuqinë e instiktit shpirtëror. Nëse vepra është art nuk është e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora