E enjte, 04.06.2020, 06:27 AM (GMT+1)

Search by date: 3/12/2020

Meri Lalaj: Të shkruash për miken e dashur

Në ditët pas ikjes së Dritëroit nga jeta, shkoja shpesh tek Sadija për të biseduar e për të pirë kafe. Teksa po flisnim për librat e dorëshkrimet, Sadija më rrëfeu se Dritëroi gjithçka e kishte sistemuar me duart e veta nëpër dosje të veçanta: poezitë, publicistikën, përkthimet. “Madje në një dosje janë edhe tregimet e mia”- më tha Sadija dhe bëri ...

Aleks Kapllaj: Lajme të mira nga Kina dhe Italia!

"Jemi në luftë. Të parët tanë, në kohë lufte shkonin e rrezikonin jetën, për të mbrojtur vendin, ndërsa ne, këtë luftë kundër këtij armiku të panjohur dhe të padukshëm të njerzimit, mund ta bëjmë që nga divani"- tha dje në darkë profesor Massimo Galli, primario i spitalit të infektivit...

Resmi Osmani: Udhëtim në tri kontinente (VI)

Në tokën greke kam shkelur tri herë.Të trija herët me dërgata shërbimi.I pari nga Peloponezi në Janinë, i dyti në Athinë, në institutin “Benaki” dhe i treti në Korfus, në Institutin e Ullirit” Mbresat nga këto vizita, do t’i përmbledh në këtë shkrim, të pa ndara në vite, por si impresione tërësore....

Florim Zeqa: Si të mbrohet Republika e Kosovës!?

Përderisa në të kaluarën Kosovës nga BE-ja i bëheshin oferta në këmbim të liberalizimit të vizave, përkatësisht në këmbim të pranimit të; fusnotës*, asociacionit, demarkacionit,...kërkesat e fundit të bashkësisë për heqjen e taksës pa asnjë kusht ndaj Serbisë, janë dëshmi se pas taksës fshihet diçka...

Edison Ypi: Maratonomaku Rinush Idrizi

Rinush Idrizi hynte në klasë furishëm, me frymëmarrje të shpejtuar, si dikush që vjen nga larg për të sjellë një haber të mirë, si marotonomak, që haberin e mirë do ta sjelli gjallë a vdekur, dhe dilte nga klasa si Sizif, i pakënaqur që shkëmbin e rëndë sa herë e ngrinte telart aq herë i rrokullisej teposht...

Fran Gjoka: Zef Therçaj, një emër i nderuar dhe i respektuar

Vitet në arsim rrjedhin natyrshëm, ndërsa jeta në shkollat tona ecën herë e qetë dhe herë rrëmbyeshëm, me plot variacione, duke lënë pas gjurmë të pashlyeshme në kujtesën e brezave. Ato që i japin impuls jetës janë nxënësit dhe mësuesit, që me punën, pasionin dhe aftësitë profesionale, i bëjnë ata të...

Kalosh Çeliku: Nuk i trembem luftës po lirisë te pragu

Nana, shpesh më thoshte, se:Unë, i ngjajë Babait. Trim.Dhe, patriot brez pas brezi.E, Vëllai i Madh - Nanës:Intelegjent. Dhe, Atdhetar.Mik shtëpie e pati, në Paris:Abaz Ermenin. Mërgatën. Vëllai Madh, punoi si mësuesMaleve. Vrutok, të Gostivarit.Zajaz, të Kërçovës. Vendlindje...

Qazim Shehu: Jaho Delia, poet i lirikës së ngrohtë

Jaho Delia, prej kohësh,  e ka spikatur veten si poet i afirmuar , me zërin e tij origjinal, duke na dhënë një poezi të ngrohtë, plot emocione njerëzore, me një verb të thjeshtë ritmik e mjaft të pëlqyeshëm. Në librin e tij të ri,  ai i ngre më lart këto cilësi, dhe, cilido që do ta lexojë këtë libër do të mbetet i kënaqur, por jo vetëm kaq, do të ndjejë ...

K. Jaupaj: Letër falenderimi Presidentit amerikan Bush

Shpallja e Pavaresise se Kosoves diten e djeshme ka bere qe qytetaret e Durresit dhe me gjere te fillojne festimet qe ne oret e para te mengjesit. Ndonese me pak vonese, ne qender te qytetit te Durresit jane vendosur dje flamuj kombetare dhe parulla qe uronin Pavaresine e Kosoves’...

Fahri Nivokazi: Udhëheqësve të Kosoves, Kurti - Osmani

Shoqata „Shqiponja“ me seli në Siegen te Gjermanisë,pasi që percolli me vëmendje të veçant,ditët e epopesë së lavdishme të UÇK-së,5,6 dhe 7 marsin,vendosi që t‘ua dërgoj një letër vëllezërore Kryeministrit të Republikës së Kosovës z.Albin Kurti si dhe kryetarës së parlamentit të Republikës së Kosovës z. Vjosa Osmani...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora