E diele, 20.09.2020, 12:13 PM (GMT+1)

Search by date: 3/11/2020

Gani Mehmetaj: Qyteti i sharmit mahnitës

Cyrihu është qyteti më i madh i Zvicrës dhe më i bukuri, apo ndër më të bukurit (që të mos u mbetet hatri Gjenevës, Lucernit e Lozanës), me qendra të mëdha financiare, me biznese ndërkombëtare, me diskoteka e restorante. Liqeni i jep sharmë të veçantë qytetit ditën e natën. Lumi Limmat buron nga Liqeni i Cyrihut...

Gjon Markokaj: Ku shkon mendja shkon penda!

Shetiti gjithka; me mëndje, “të shtegu e të bregu” , “të rëra te lumi”, “te tela e të ahat”; “rupave e rudinave”, sëbashku me thëllëzat edhe unë, “kërcej pupthi”; e ngjitem nëpër thepa, gjer në cikole të “Majes Korës”; sikur t isha i ri.Atje dua të  mbushëm...

Adil Fetahu: Kaçaku trim, lotë vaku

Syzheu i romanit historik, me ngjarje të vërteta, është ky: Kojica Papoviq, malazez nga fshati Marocë i Medvegjës,   kryekriminel  dhe prijës (vojvodë) i një aradhe prej 120 çetnikësh, ndër krimet e shumta që bënte ndaj shqiptarëve, në vitin 1915,  kishte grabitur dy vajza shqiptare: Ajshen, nga fshati Kranidell...

Dedë Preqi: Amerikë mos thuaj kurrë hoqa dorë

Populli shqiptarë si me asnjë popull tjetër në botë nuk është më i lidhur dhe i miqësuar se me popullin amerikan, dhe kjo miqësi duhet të jetë e përhershme, sikur asgjë nuk mund ta fshijë dhe evitoj nga kjo hapësirë e shoqërisë njerëzore.Në këto rrethana ku qëndron vendi jonë...

Mehmetali Rexhepi: In Memoriam - Musa Ramadanit

u shkri qiriu i Mu Raitpakës  para  bulëzave të reja të stinësshpalo fletët që të lash mund  të trazohesh prej thimthash të grerëzëstë mallkosh grackën e lules e të bletësnuk e bëri katërkëmbëshiqindra pickime turinjve syve në një zgorre lisikosto e tundimit të mjaltës ngriti në vertikale...

Ulku: Dhimbje shpirti

Populli shqiptar është i fismë, është hyjnorMe atdhe, me gjuhë e gjak arbërorPo që ka hy fara e dreqit ndër atëE ka degdisur botës, e ka bë horrNuk është dhe keq që njerzit të kenë një fe...Por jo ta mohojnë e ta prishin të vetin AtdheSepse atë e kemi një, sikurse vetë ZotinBabë më të madhin të kombit tonëE kemi të shenjtin, Gjergj Kastriotin...

Edison Ypi: Hante dhe qante

Përdorimi i dhëmbëve për shkuljen e tapave metalike të shisheve, për thyerjen e arrave, bajameve, lajthiave, deri edhe coptimin dhe gëlltitjen e qelqeve, nuk bënin përshtypje, ishin të zakonshme.Flitej për dhëmbët që për shkak të ushqimit të pakët duke mos u ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora