E shtune, 25.03.2023, 11:12 AM (GMT)

Search by date: 3/10/2023

Frank Shkreli: Vota e lirë është në rrezik në Shqipëri

Per Shqiperine e ketyre 30-viteve “post-komunizem”, nuk eshte asgje e re. Vota e lire dhe zgjedhjet e lira ne Shqiperi kane shume per tu deshiruar gjate tre dekadave te fundit. Ndryshimi me te kaluaren e zgjedhjeve ne ate vend me zgjedhjet qe do te mbahen ne Maj, eshte se kesaj radhe duket sikur shteti, qeveria...

Xhelal Zejneli: Qasja e gabuar e Perëndimit ndaj Serbisë

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës e këndej, Perëndimi ka pasur ndaj Serbisë një qasje të gabuar. Fuqitë e Mëdha perëndimore shpesh e zbatojnë politikën e kulaçit dhe e kërbaçit apo e shkopit dhe e karotës. Por në rastin e qëndrimit hegjemonist dhe ekspansionist të Serbisë ndaj Kosovës, kjo nuk ndodhi...

Botohet libri i autorit Lutfi Alia: 'Dioqeza e Kunavisë - Dioecesis Chunaviensis'

Shtëpia botuese “Biblioteka Zoja e Shkodrës” dhe shtypshkronja “Fiorentia” në Shkodër, kanë botuar librin tim “Dioqeza e Kunavisë - Dioecesis Chunaviensis” (shekujt IV – XVIII), me redaktor studiuesin Kastriot Marku dhe me konsulent Dom Nikë Ukgjini - Doktor i Shkencave Teologjike, historian, shkrimtar...

Skender Jashari: Strategjia islamike e Rusisë-Doktrina islamike ruse

Moska zhvilloi një strategji në vitet e 90-ta të shekullit të shkuar, që ishte vis-a-vis me zhvillimin e Xhihadit Global, që ishte një strategji që besohet e projektuar nga Rusia, për ta përdorë terrorizmin islamik si „mashë“ për t’i arritur qëllimet e saja, që të kundërshtoj botën Monopolare dhe të krijohet Multipolarizmi...

Idriz Zeqiraj: Një vit pa kryetarin Haki Rugova

Një analist istogas, që ka bërë emër me "INSAJDER-IN" e tij, përgjatë një fushate zgjedhore, në debat, deklaronte: "Popullata istogase është paqësore dhe nuk ka vota për "komandantët", nuk e duron mujëshinë, kapadaillëkun e tyre". Ishte një konstatim i saktë, i provuar. Nuk ishte fjala...

Enver Bytyçi: Jo Asosacion pa njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë!

Më 18 mars Kurti dhe Vuçiç, në prani të Borrell dhe Lajçak, do të takohen në Ohër. Ohri është pikë takimi i rëndësishëm për paqen në Ballkan. Eshtë përzgjedhje e qëllimshme, ashtu siç edhe u përzgjodh Kumanova për të nënshkruar kapitullimin e Serbisë në Kosovë më 9 qershor 1999. Pra simbolika e 18 marsit është e qartë...

Vladimir Shyti: Talentët politik mirëbesim në popull

Mirëqenia, apo lumturia e një vendi e ka fillesën në përpjekjet e vazhduar për të zgjeruar faktorin e aspiratave, ndërsa pandryshmëria e faktorit tjetër e ndalon. Ne u mrekulluam në ato vite paskomuniste vetëm më fjalët Liri, Demokraci, por ata që drejtonin harruan se, sa punë e mund duhej për t'a ndërtuar...

Atdhe Geci: Shqipëria, më e madhe se Shqipëria

Në shpirtin e trazuar të popullit tonëkëto poezi do ta gjejnë vetë udhënatdheu ynë ende ka plagë ÇamërinëKrahinën e Mollë së Kuqe e Iliridën… Zemërimi ka nis të del në rrugë, s´kamë fisnike s´e dora e bërë e grushtplagët e marra në Vjenë dhe Brukseldëmtojnë gurin e Shqipërisë etnike...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora