E marte, 21.05.2019, 12:16 PM (GMT+1)

Search by date: 3/10/2019

Petrit Aliaj: Ne mundemi, por së bashku

Gjithçka fillon me mbrëmjen e fundvitit 2018 në Mantova, organizuar nga Federata Nacionale e Shoqatave Shqiptare në Itali-FNAI. Aty, krahas argëtimit me këngë, valle,  recitime e intervista u arrit të mblidhej edhe një shumë të hollash mbi bazën e një llotarie për qendrën e autizmit “Fluturo për Jetën” në Elbasan. Kontaktet ishin ...

Lush Palokaj: Islamizmi pasoja ma e madhja që Evropa nënçmon Kosovën

Qe nga viti 1981 e tutje kosovaret kane qene nen kthetrar e kasapit Millosheviq. Faj e pa faj populli malltretohej fizikisht dhe psiqikisht, vriteshin, burgoseshin dhe nje numer i madh u larguan nga atdheu. Mire e dija se ishim te pambrojtur ndonese shumica shpresonin ne shtetin eme apo Shqiperine...

Aurel Dasareti: Perëndia do të fshijë çdo lot nga sytë e tyre

Vuajtjet më të mëdha të të gjitha vuajtjeve njerëzore janë vuajtjet e fëmijëve që vdesin nga uria. A do të përfundojnë ndonjëherë vuajtjet e fëmijëve të shqiptarëve të varfër? Perëndia do të fshijë çdo lot nga sytë e tyre. Edhe hidhërimi, britmat dhe dhimbja gjithashtu do të zhduken...

Armela Hysi: Në ditëlindjen e poetit

erdhën? riosh Diogjen më thuaj erdhën?-           do vijnë o hyj-urtë! e sigurtëdo të vijnë... buzëve një fener xixëllonjëgjeq i tymtë aure të kristaltëku s'mbesin dot gjurmët e gishtavekalimtarsh kurjozëa dishepujsh...

Zenel Çeliku: Shqipëria ku po shkon???

Para dy ditësh gazetari i njohur italian Bruno Vespo, pyeti Kryeministrin Rama; Shqipëria ku po shkon. Pikërisht mbi këtë cështje do të përqëndrohet edhe analiza ime, sigurisht rreth zhvillimeve politike në vëndin tonë shumë të munduar.Pa dyshim këtë pyetje po bëjnë sot shqiptarët ...

Milazim Kadriu: Zymer Mehani - Të gjithë duam të shkojmë atje

“Të gjithë duam të shkojmë atje”, është titulli i librit  më të  ri të autorit Zymer Mehani, që hynë në radhën e librave përkushtues me temë nga lufta e lavdishme e UÇK-së dhe dëshmorët e rënë për lirinë e Kosovës. Lexuesi posa ta sheh këtë libër me këtë titull i shtohet ...

Fritz Radovani: Pushkatime tek Zalli i Kirit

Burgu i torturave ma shnjerzore, ku perveç 26 llojeve të njohuna, më ka tregue i Ndjeri Ragip Meta dhe dy tjera që nuk mund të shkruhen, mbasi mund të lexohen nga të rijtë...Ishte e tmershme thonte z. Ragipi, kur nuk të merrnin me të pushkatue, tue mendue se shka të priste mbas ikjes Atyne që...

Demir Krasniqi: Kurt Krasniqi nga Kolmekshi

Do t’ thurë vargje për kujtime –Për të parin e familjes sime !Në këto vargje do t’ a ngjeshi –Kurt  Krasniqin nga Kolmekshi ! Kurt Krasniqi  e la vendlindjen –Drejt Kosovës e  mësyu lindjen !La Kolmekshin dhe Kolgecin –Në Gollak e mësyu Tugjecin...

Libër me poezi për dëshmorin Selim Berisha

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së dëshmorit Selim Berisha  u mor iniciativa  që të botohet  një libër me poezi përkushtuese  nga autor të ndryshëm. Kështu shumë autor nga trojet shqiptare dhe diaspora  shprehën dëshirën dhe shkruan poezitë e tyre kushtuar dëshmorit Selim Berisha  nga Drenoci i Prishtinës. Poetët arritën  që secili në...

Përparim Hysi: Gruaja në vizionin tim

Çdo grua,  në vizionin tim,  është si një luleDhe me të gjitha "këto lule", ngrihet një lulishtëLexues,  të lutem,  këtë mendim nguleDhe me këtë të jetosh përjetësisht. Çdo grua, për mua, është punëtore si një bletëDhe çdo grua është e bukur, siç është bukuriaPa gruan as që do kish fare jetë...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese