E hene, 06.04.2020, 06:27 AM (GMT+1)

Search by date: 2/9/2020

Entela Binjaku: Përurohet në Bukuresht një tjetër vepër e shkrimtarit Ismail Kadare

Në një atmosferë të ngrohtë, mes miqve të librit dhe atyre që librin dhe punën me të jua mundësojnë të tjerëve,  është përuruar në Bukuresht botimi me titull: "Kalorësi me skifter" i shkrimtarit të shquar Ismail Kadare.  Libri ka pak kohë që ka dalë në treg i sjellë në gjuhën rumune nga përkthyesi i njohur Marius Dobresku...

Enver Bytyçi: A mund ta zëvendësojë taksën reciprociteti?

Një miku im, komandant i policisë kufitare në Kakavije të Gjirokastrës kur Greqia filloi fshesën kundër emigrantëve shqiptarë në vitin 1994, më thoshte para dy dekadash:Grisja e pasaportave të emigrantëve shqiptarë nga policia greke në kufi u bë shqetësim serioz për ne asokohe. Një ditë...

Neki Lulaj: Festë Kombëtare në Wiesbaden

Shoqata Humanitare „Dardania“ në Wiesbaden kremtoi Ditën e Pavarësisë të Republikës së Kosovës. Në një ambient festiv në sallën e qytetit të Wiesbaden-it festuan 17 shkurtin, ditën më historike të kombit shqiptarë. Kryesia e Klubit „ Dardania“ në krye me Hajdar Nitaj, Samush Hylaj, Durak Ahmetaj dhe Agim Aliqkaj...

Florim Zeqa: Mediat servile ndaj pushtetarëve, mbjellin iluzione tek qytetarët!

Në kohën kur gënjeshtra është bërë standard i jetës, i veprimeve të politikanëve, kur njerëzve u ka humbur dashuria në mes tyre, kur janë të hapura shumë kriza morale, kulturore e sociale të shoqërisë sonë, janë MEDIAT ato që duhet të thonë të vërtetën ashtu siq është për gjithçka dhe për çdo gjë...

Fran Gjoka: Aktivist i përkushtuar dhe njeri me vlera shoqërore

Intelektuali dhe studiuesi i njohur Pashk Alia lindi në Berishë të Pukës në vitin 1957. I arsimuar në shumë disiplina si, mekanike, mesme gjmnaz dhe ushtarake. Më pas kreu studimet e larta në degën e filozofië dhe fakultet të dytë, plofilin histori-gjeografi. Ka kaluar eksperienca të shumta pune dhe detyra më shumë rendësi në shumë...

Resmi Osmani: Udhëtim në tri kontinente (II)

Po bëhej viti që sistemi  u ndryshua. Vendi qeverisej nga Qeveria e Stabilitetit me kryeministër Ylli Bufin.Isha pjestar i kësaj qeverie me pozicionin e Sekretarit të Shtetit per bujqësinë. Vëndi, sidomos fshati dhe bujqësia ishte në anarki të plotë. Bash në këtë kohë, më vjen një ftese nga komisioni organizator i Konferencës Mesdhetare...

Dedë Preqi: Ah, zëri yt!

Ah, zëri yt i ngjyruar me dashuriDridhshëm, në agun e ditës kumbon,Me ty kënduan lumenj, fusha e maleDhe bariu, baresha me dele në luadhe. Ah, zëri yt i ëmbël zogjtë i rritë në tufaMe tingujt e rrallë që këndon Pagarusha,Koha vrapon dhe rrëshqet ndër duar...

Luan Kalana: Pishtarë të arsimit e të dijes

Ne jeten e njeriut ne moshen e pjkurise, , ne gjurmet e memories , ringjallen kujtime per mbresat e kaluara te shkuara , ngjarje dhe portrete njerezish me te cilet ke punuar dhe bashkejetuar dhe qe mbeten te paharurra .Per kete po percjell para lexuesve, tre portrete, tre emra , tre kolege te mij mesuese te nderuar...

Fahri Xharra: Piramidat e Sicilisë, trashëgimi e popullit të detërave

Sicilia, ishulli më i madh i Mesdheut (26,000 km katror), ishte udhëkryqi i madh i shumë qytetërimeve, e cila dëshmon pë praninë njerzore që nga koha e Pleistocenit, ku mund të shihen e dhe vizatimet në shpellat e Sicilisë prej 6.000 – 8.000 vjet BC . ( Roma fliste shqip,  “ Sicilia e lashtë, faqe138 )...

Jusuf Zenunaj: ''Të kënaqemi si deri dje''

Ahhh, sa shumë paskan diturciceronat kuvendarë,sa bukur, sot, që folkansi kurrë në jetë më parë !Këshilla e mësime e kritika,mos i gjetë kurrë e liga !Trup e tërthor ngado që i bienmësojnë Albinin e qeverinë.Po t'i pyesish se ç'bënë vetëjo më pak se dymbëdhjetë vjet...

Ajne Iberhysaj: Zgjohu ashti im

Plagët t’i miklon Belleja kreshnikePërgjatë Grykës së LumëbardhitMë shoqëron një valë e ngrohëtQë i zgjon shekujt dromiturE kohën tmerron Dhunohet fryma e Shën MërisëZgjohu ashti im dardanI ke varret në shtrat te lumit...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese