E merkure, 21.08.2019, 09:11 AM (GMT+1)

Search by date: 2/9/2019

Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi

Thesari burimor kërçovar, është shumë i pasur me vlera artistike, i cili pa dyshim është edhe pasuri kombëtare. Përveç vlerave tjera artistike, këtë thesar më së shumtie pasuron kënga shumë e vjetër por, e bukur, polifonike kërçovare. Kjo këngë këndohet në grup prej tre - katër vetësh, dhe nuk përcillet...

Brahim Avdyli: Universi i përgjithshëm i kulturës së mendimeve nëpër vargje

Martin Çunin-Antonin e njoh shumë heret, nga veprimtaria e atëhershme prej vendlindjes e atdheut tonë, apo nga përpjekjet për realizimin e Radios “Kosova e Lirë”, ndonëse mërgata për mua e bëri të veten.Përkundër të gjitha përpjekjeve në mërgatë e para Kombeve të Bashkuara në Gjenevë (OKB) apo gjetiu, qoftë edhe nëpër shkresat ...

Milazim Kadriu: Historiku i arsimit shqip në Llugaxhi të Lipjanit

Me këtë citat të Hasan Prishtinës hapet libri monografik “Zhvillimi i arsimit nëpër etapa kohore  në Llugaxhi (Monografi)” të autorit Abdullah  Troshupa. Autori i librit pas kontributit shumë vjeçar në procesin edukativo-arsimor, me rastin e pensionimit solli edhe një kontribut shtesë duke qitë në dritë këtë monografi që do të...

Dedë Preqi: Kosovë, mprehe mirë logjikën

Kosova mund të ketë në dispozicion përherë e më shumë gjëra për të konsiliduar dhe përforcuar shtetin e vet demokratik, por jo edhe të mirret dhe të sfidohet me rrënjët dhe trashigimitë e veta. Është shumë domëthënëse kohën e fundit mbresa që lë qëndrimi i Evropës...

Kadri Tarelli: Diskutim me shkrimtarin Meçan Hoxha

Para pak ditësh miku im, shkrimtari dhe studiuesi Meçan Hoxha, më dhuroi dy libra: “Gramshi në jetën time” dhe “Kontribute letrare”. Pikërisht tek libri i dytë, e rilexova shkrimin: “Ditari i Daut Hoxhës dhe Dautizmi shqiptar”. Faqe 80 - 94. U shpreha që e rilexova, pasi me këtë shkrim jam njohur që në dorëshkrim...

Marjana Bulku: Një Jetë…Disa Histori: Të lindësh në kohën e gabuar (Astrit Rama)

Është ndër vendbanimet e pakta në Dibër ku Peshkopia shihet si në pëllëmbë të dorës, me Drinin që gjarpëron dhe ikën dredhërueshëm tej luginave veriore,më poshtë shtrihen lagjet Bulke, Dobrovë, Kamen, Pazar i vjetër , të cilat  përshkallëzohen drejt qendrës së qytetit ku bulevardi i blinjtë memorizon njerëz, hapa, histori. Aty...

Mevlud Buci: Epigrame

Kudo e gjen nëpër tubimePartinë quan rreze drite,Mjeshtër i rrallë nëpër trillimeMe variantin : Dridhe Like…

Zymer Mehani: Të njohim jetën dhe veprat e shkrimtarit Hamdi Meça

Shkrimtari Hamdi Meça u lind më 6 shtator 1952, në qytetin e Krujës. “Shtëpi e Parë” ose “Derë e Parë”, e cilësojnë brez pas brezi në Krujë familjen e tij autoktone e qytetare, prandaj nuk është ndonjë habi e pashpjegueshme pjesëmarrja aktive, idealiste e konstruktive e Hamdi ...

Nexhat Halimi: Uji i kroit

E shikoja yllin nga dritarja e katit të dytëUdha arrinte te uji mes malit ende të fjeturVinte e binte mes gurësh dhe `i yll tjetëre ora e vjetër e dhomës jehonte nën dritë Papritur më zgjohej etja të dilja në lojëApo të ngjitesha degë e degë majë manitNë afsh luleje çkëmcoja pullat mintanit...

Xheladin Gjonaj: Festë në Curraj Eper

K’tij karvani Kush Po i priBurra t’vjeter e djem te ri.Nga qyteti e n’maje guriPerjetë lidhë Nikaj-Merturi.Ne Amerike deri ne ItaliQe nga Franca në Gjermani.Prej Belgjike e në AngliNis te jane me ardh n’Malsi.Me kam s’kan me udhtueRrugë makine kan ndertue...

Zymer Mehani: Atdhe

– Atdhe, trazimin tim a do të ma kuptosh?Ne, a nuk jemi sot shpella të zbrazëta?Po edhe ky shekull mos është njerka jote?Vallë mos dhe kësaj here po i bëjmë “komplot” kësaj bote?– Atdhe, a nuk e paguam me gjak këtë liri?A mos u lindëm herët a ndoshta jemi vonuar?...

Atdhe Geci: Trepça Dardane

Në Trepçë është palca e Kosovës,qenia që të ardhmen e përcakton,le të çmenden gjitha perënditë,Trepça Dardane mua s ́më mohon. Në të dielat e arit dhe t´argjendit,në të hënat e shiut dhe, metaleveu vetëlindën zinku, plumbi, aridhe kristalet me flori të Trepçës...

Ahmet Ahmeti: Një shkëndijë lirie

Mbaj të freskët kujtimin edhe tani të rrëfyer  që moti nga babai im. Ai  më rrëfente ngjarje dhe momente dramatike pas përfundimit të LNÇ në vitin 1946. Në mbrëmjen e një marsi të hershëm në derë dëgjoheshin disa trokitje të lehta që heshtazi pa shumë zë, me frikë e ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese