E merkure, 03.03.2021, 12:38 PM (GMT)

Search by date: 2/8/2021

Frank Shkreli: Për të mos e harruar kurrë Çamërinë!

Megjithëse kaluan disa javë nga dita që shënoi 30-vjetorin e themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”, më 10 Janar të vitit 1991, për mua nuk është kurrë vonë që të flitet dhe të kujtohet Çamëria Shqiptare -- në përvjetorë që duhet të shënohen dhe kurdoherë tjetër – dhe të kujtohet gjithmonë në të gjitha...

Ilia Karanxha: Fillimet e Historiografisë Kastriotiane

Vepra "Përmbledhje e jetës dhe fitoreve të Gjergj Skënderbeut…" ka qënë dhe vazhdon të mbetet një vepër shumë e rallë që për shekuj me radhë ka qenë jashtë vëmendjes të bibliografëve dhe studiuesve të shumtë që janë marrë me historiografinë apo bibliografinë kastriotiane. Një ksombël i vetëm i kësaj vepre rruhet sot në...

Sejdi Berisha: Krijuesit nuk vdesin kurrë

Kushtuar krijuesit dhe njeriut të kauzës kombëtare, Rasim Haxhi THAÇIT -Se duhet dhe është e nevojshme që njerëzit e mirëfilltë dhe figurat që tërë jetën i janë përkushtuar njerëzores, fatit të njeriut, kombit dhe atdheut, t’u japim meritat dhe t’i afirmojmë veprat e tilla, padyshim...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla ka thanë në vitin 1966

Kleri Katolik Shqiptar asht kleri ma heroik që ka me cilësue historia në rrugën dymijëvjeçare të Krishtit, sepse, mbas pesëqind vjet robnije nën Turqi, po të merret historikisht prej vitit 1912, kur Shqipnia u formue si shtet e deri me 1944, që këtu erdhën në fuqi komunistët, tue lanë në njëanë okupacionin fashist italian...

Bardhyl Maliqi: “Troja e kalit” si poezi e inversioneve dhe modernitetit

“Troja e kalit” e Shaip Emërllahut si poezi e inversioneve dhe e modernitetit shfaq risi në përmbajtjen, formën dhe strukturën e librit. Përmbledhtas mund të themi:Risitë në përmbajtjen dhe formën poetike të librit “Troja e kalit” janë të shumëfishta, pasi nuk i përkasin vetëm tematikës, por edhe ideve dhe mesazheve...

Havzi Nela: Në qelitë e burgut

Në qelitë e burgut pa ajër e pa dritë,Fryma po më merret, m'janë terrur sytë.Po dergjem i mjeri, mbahem, rroj me shpresë,Jeta m'u randue, dëshirë nuk kam të vdes. Mishnat po shkallmohen, kockat më kërcasin,Barkun gjithmonë unshëm, policët bërtasin.Pres t'afrohet ora, pres të hapet dera,Pres t'më sjellin ngranjen si kafsha e mjerë...

Qazim Shehu: Poema e Martaneshit

Legjendat ,gulshe të jetës, zunë vend këtuShpërthimi i një mine tej në horizont të eturMë shkund.Nuk është gojë e pambyllur e legjendës;Në një galeri minatorësh ndodh.Martanesh ,emër i lashtë i mbijetesës iliriane...

Astrit Lulushi: Vend i çuditshëm

Të gjitha luftërat fillojnë shumë kohë para se të qëllohet plumbi i parë dhe vazhdojnë shumë kohë pasi plumbi i fundit të ketë bërë punën e vet. Hoxha me “shokë” mbollën komunizmin në Shqipërinë e lodhur; si foshnje e morrën në duar, e shtrënguan fort, nga dashuria a tjetër, dhe e asfiksuan. Ajo që ishte...

Anton Marku: Marshi i Vetëvendosjes

Rrëzimi i qeverisë ‘‘Kurti 1’’ u bë kryesisht në emër të kauzës së mos-rrezikimit të prishjes së marrëdhënieve me SHBA. Ç'është e vërteta, duket se ai edhe i prishi pak ato, sidomos me Grenell, emisarin me Presidentit Trump, por jo dhe me Amerikën, e cila është më e madhe se këta të dy dhe interesat e së cilës për Kosovën...

Serge Métais: Të rikthehet procesi në Prishtinë

Me kërkesë të historianit të njohur francez, Serge Métais (Serzh Mete) reagimin e tij të tretë lidhur me procesin gjyqësor kundër UÇK-së në Hagë dhe intervistën e tij lidhur me këtë çështje, të botuara në Mediapart në Francë, ua kam dërguar mediave për publikim...

Idriz Zeqiraj: Letër drejtuar LDK-së

Zyrtarët e LDK-së, që nga kryetari dhe të tjerët, e kanë plot gojën me "strukturat e partisë"! Për të gjitha rastet e vendimmarrjes, falsifikueshëm, u referohen këtyre strukturave, realisht, fiktive në vendimmarrje. Kuadro dinjitozë nga këto struktura, deklarohen, jo vetëm në - Çarshi -, por edhe në debate publike...

Nikë Gashaj: Gjyqi evropian për të drejtat e njeriut

Sistemi më i zhvilluar i të drejtave të njeriut është vendosur në Evropë dhe ai, para së gjithash, është nën patronazhin e Këshillit Evropian. Këshilli në fjalë është formuar me 1949, kur disa shtete të Evropës Perëndimore të frymëzuara me ide të mëdha për bashkimin Evropian, e kanë vendosur të formojnë...

Blerim Latifi: Vorret e krushqve

Me 22 shtator të vitit 1998 ushtarët serbë hynë në oborrin e shtëpisë time në Prekaz dhe ia vunë flakën asaj. Midis pak gjërave që shpëtuan nga flakët ishte edhe kjo fotografi, kujtim nga klasa e parë, në vitin 1986. Gjurmët e luftës kanë mbetur në të, si për të dëshmuar se si ishte fëmijëria dhe rinia jonë...

Edison Ypi: Dyqan veglash

Mekanizma rrotullues për pjekje në hell.Sharra nga më të ndryshmet për prerje gjymtyrësh.Tryela të dimensioneve të ndryshme për çpim kockash.Thika të mprehta dhe të ndritëshme për coptim mishrash.Shiringa të trasha nga të ndërzimit artificial për thithje gjaku në qafë...

Nexhat Halimi: Thyerja e pishës së zezë

unë jetoj pa një këmbë e pa një të hëne në ballkone përbrenda thellë në  rrashtështrihet në një grusht kashtëe s'ndalet të lehë ashpër qeni këmbëbardhë ai qeni i sharrit  dhe i lajçit të rugovës...

Dedë Preqi: Populli përcakton fituesin e zgjedhjeve

Zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti mund të jenë ndoshta ndër matjet më interesante deri me tani, që me barometrin e vet qytetarët e Kosovës, do e japin rezulltatin e peshës dhe rrolit të partive politike, dhe pikërisht populli përmes votës së lirë do nxjerr një informizëm të përgjithshëm për të cilin do përcaktohet ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora