E hene, 06.04.2020, 05:50 AM (GMT+1)

Search by date: 2/8/2020

Entela Binjaku: Intervistë me z. Fritz Radovani

Australia është një vend i largët dhe i pazbuluar në mjaft drejtime për shumë prej nesh që nuk kanë pasur mundësinë ta vizitojnë apo të takohen me njerëz që jetojnë atje. Sot me lehtësirat që ka krijuar teknologjia, kufijtë janë thjesht imagjinarë dhe njerëzit ndjehen më afër se ndonjeherë. Biseda me zotin Radovani...

Ilir Sefaj: Rebelimi i një poeti

Arti poetik i Xhevahir Spahiut që nga fillimet e tij e këtej, ka pasur një rrugëtim mjaft interesant. Poezia sipas këtij poeti, duhet të mbartë forcën e emocionit dhe të shpërfaqë revoltën karshi realitetit. Këtë konstatim të Xhevahir Spahiut e përforcon një tjetër poeti i madh, shkrimtari Filip David, sipas të...

Shyqyri Fejzo: Këngës i hapet cdo portë

Karvani me 7-8 kafshë ngarkese që samarët e tyre rënkonin nga thasët me fasule, arra, bulmet e lesh e kishte kaluar Lozhanin e tani ishte afër burimeve të Senishtit. Një tufë e përzier, dhen, qingja, dhi e disa viça drejtohej nga tre katër djem të rinj që bagëtitë të “bënin udhë” drejt pazarit të Korçës. Ishte e shtunë e sapo filloi thyerje e ...

Mevlud Buci: Legjendë e gjallë

Kushtuar Korifeut të demokracisë dhe qëndrestarit ndaj diktaturës ,Kasem Shehut;si dhe  brezave të atdhetarisë së kësaj familje fisnike.Kjo poemë merr shkas nga shkrimi i Bajram Canametit:”Kasem Shehu,fisnik  i rrallë i Matit”,botuar në gazetën “Zëri i pensionistit”nr.2(86) më 7 dhjetor 2019...

Tahir Bezhani: Gazetat...

Mal Pykën e kishte ngujuar brenda  një mot i keq tash katër ditë me radhë. Çdo gjë në shtëpi ia zinte rrugën, edhe bashkëshortja duke kryer punët e shtëpisë.I fliste për çdo gjë, pa asnjë arsye, e rëndonte me fjalë. “Pse e ke lënë këtë karrike këtu, pse ke shtrëmbëruar tavolinën, ajo atje e pa pastruar, karriket nuk janë të drejtuara...

Jusuf Zenunaj: Bilbili në vajë

Në këtë ditë dimri,Bilbili u lëshua në vajë ? !Zëri i" Bareshës" më këngë të remë s'do ta shoqërojë.E kënga e" vjetër"me zërin e "Bareshës"gjerdan i kohëve do mbetet...

Sevdail Hyseni: Kulltukomania

Thonë se LulushiNuk njeh interes,-Ai është i drejtëSi litari në thes! Nuk i ka vajturMendja ndonjëherë,Të punojë me hileTë mendoj me sherr!...

Nue Oroshi: Rikthimi madhështor i heroit të Shqipërisë Etnike – Ndue Përlleshi

Kohëzgjatja në mes të jetëlindjes e deri tek jetëvdekja për njeriun është një periudhë kohore ku duhet bërë jeta, ku tek të gjithë nuk është e njejtë. Kohëzgjatja nga jetëlindja e deri tek jetëvdekja ku njeriu duhet bërë jetën është një provë se kah do të shkoj njeriu. Gjatë kësaj kohe krijohën edhe herojtë e atdhetarë...

Fritz Radovani: Kurrma – 6 shkurt 1967…

“Diskutimi i Hoxhës ngjanë me qenin të cilit, i japin bukë, kurse ai, kafshon dorën e atij që e ushqen! ...”    Dolores  Ibaruri Moskë, 1962.*** Shpejt hapet rruga e pritëshme e vitit 1976, për “Kushtetutën e Re”, që proklamoi artikujt 37 dhe 55, ku “SHTETI NUK NJEH MË ASNJË FE”....

Alfred Papuçiu: Kujtimi i fabrikës së çimentos

Djali i inxhinjerit të dëgjuar ishte kthyer nga Zvicra, ku punonte prej vitesh dhe po shihte nga dritarja e makinës, në hyrje të Shkodrës, fabrikën e çimentos dhe nënqeshte...I kujtohej se shumë vite më parë, i jati i kishte treguar...

Bekri Murselaj: Murat Gashi - Lulet e Latit

Që në vargjet e para poeti Murat Gashi, shfaq një vullnet dhe përkushtim të dashurisë atdhetare, duke mos kursyer as përpjekjet e tij personale, ku përmes subjektit lirik i shfaq ato. Bota poetike që pasqyrohet që në fillim të poemës, është një botë që pasqyron gjendjen shoqërore dhe politike në vend. Këtë poemë, mund ta ...

Fahri Xharra: Familja që ecën me këmbë e me duar

“Shoqata europiane e gjenetikës njerëzorë në Barcelonë, Spanjë, ka kumtuar se hulumtuesit e kanë izoluar gjenin i cili e kushtëzon  hecjen në të kat`ra dhe i ka sulmuar katër familje në Turqi. Hulumtuesi Tayfun Özçelik nga Bilkent University në Ankara, Turqi, dhe kolegët e tij të cilët të parët i kanë ...

Albert Habazaj: Burr’ i madh, i vogël fare

Burr’ i madh, i vogël fare,O trim i bukur i babës,Shpërfill diellin mbi male,Katër vjeç i vogël i radhës. Burr’ i madh, i vogël fare,S’pranon të tjerë mbi qerpik...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese