E merkure, 03.03.2021, 12:34 PM (GMT)

Search by date: 2/7/2021

Dr. Alma Lama, një nga 50 Gratë Lidere të ardhshme të Botës

Dr. Alma Lama ka Lindur në Krujë. Ajo ka qenë ambasadore e Republikës së Kosovës në Itali nga viti 2016 deri ne vitin 2019. Më parë ajo ishte anëtare e Kuvendit të Kosovës, për dy mandate. Ёshtë anëtare e Lidhjes Demokratike të Kosovës prej vjeshtës së vitit 2013. Gjatë karrierës së saj politike, Lama ishte një...

Ndue Ukaj: Parulla dhe premtime të gërditshme

Ekstaza me të cilën Vetëvendosja dhe argatët e saj po e stimulojnë dashurinë për udhëheqësin shpëtimtar s' është e shëndetshme për demokracinë e as për rritjen e mëtutjeshme të shtetit tonë.Euforia e tillë shërben për ta përdorë popullin si kompensim për...

Timo Mërkuri: Fyejt magjik të Pilurit

Jehona e këngës iso-polifonike të grupit të Pilurit, qysh nga ajo ditë tetori e vitit 1973 në skenën e Festivalit Folklorik të Gjirokastrës e më pas, koncert pas koncerti e Festival pas Festivali, u përhap mbi gjithë hapësirën e vendit  dhe: si valë të një shpërthimi atomik, kapërceu hapësirën ballkanike dhe eci nëpër Europë...

Havzi Nela: Kur të vdes

Kur të mësoni se kam vdekë,Kur të thoni: “Ndjesë pastë!”A e dini se çfarë kam hjekëUnë, poeti zemërzjarrtë? Kur të pyesni: “Ku e ka vorrin?”Kur t’kërkoni me ma gjetë.Thoni: ” Ai urreu mizorin”.Thoni: “Dheu s’ka me e tretë”...

Neki Lulaj: Liderëve tanë

Ju jeni zhytur  ngjizur me epsh pas pushtetitJu qe në  këtë kohë  vetëm grindeni  shaheniJu  fyheni si fëmijët e mëhallës mes veditJu jeni guhakë e gromësirë që po harroni vatanin! Ju jeni vëllezër të një gjuhë te një gjakuTurp  për fjalorin e marrë  që keni.Mësoheni  ju që nuk dini se ç’është oxhaku...

Florim Zeqa: Fetah Rudi simbol lirie dhe ndryshimi pozitiv!

Kandidatët për deputet në listat e partive politike për aq sa mund të kenë dallime, kanë edhe ngjashmëritë e tyre. Megjithatë, një kandidat për deputet është më i veçanti, që dallon në shumë aspekte prej kandidatëve të tjerë.Është kandidati numër 38 në listën zgjedhore të partisë shtetformuese, pra fjala është...

Xhafer Leci: Nëse Donika bëhet deputete, si ndjehet Isa?

Si mund ta arsyetojë para anëtarësisë të LDK-së, Isa Mustafa, zgjedhjen e Donika Gërvallës, deputete e Kuvendit të Kosovës, nga një parti e majtë, siç është LVV?!Jo vetëm antarësia e LDK-së në Mërgatë dhe Kosovë, por mbarë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora