E merkure, 21.08.2019, 08:37 AM (GMT+1)

Search by date: 2/7/2019

Klajd Kapinova: Hipokrizia e Shqipërisë dhe Besiana Kadaresë në Selinë e OKB-së

“SHBA do ta vendosë ambasadën e saj në Jeruzalem. Kjo është ajo që na kërkon populli amerikan dhe është veprimi i drejtë që duhet bërë. Ne do t’jua themi ndershmërisht: kur ne japim kontribute zemëgjera për Kombet e Bashkuara, ne kemi gjithashtu shpresën legjitime se dëshira jonë e mirë do të njihet dhe do të respektohet.” ...

Fran Kamshi: SPAK, pritshmëri apo paragjykim e mosbesim?!

Kanë kaluar më shumë se një vit që kur ish ambasdori amerikan Lu, personi që pati një angazhim maksimal për refromën në drejtësi, pati folur për janarin e “peshqeve të mëdhenj”, ku do të kryheshin arrestime të bujshme, por asgjë e re nuk ndodhi dhe gjithçka u shua ...

Fahri Xharra: Serbët janë bagëti- thoshte Peter Ustinov

Ju kujtohet artisti i madh Peter Ustinov-i ?Sir Peter Aleksander Ustinov-i (16 Prill 1921 – 28 Mars 2004), ishte një aktor i madh anglez, aktor zëri, shkrimtar, dramaturg, regjisor filmash. Regjisor në teatër dhe opera, skenarist, humorist,, kolumnist i gazetave dhe revistave etj. Peter Ustinovi ishte intelektual dhe...

Atdhe Geci: Mugullimë dijesh në Roganë

Të hapësh tokën me duart tua / të mbushësh atë me aromë farash / të ngresh fytyrën drejt qiellit tënd / të thithësh ajër nga qielli yt / kjo është paqja përgjigjeshin gjyshërit e mi, shkruan në një poezi të tij, poeti, Humberto Ak´abel. Mugullimë e dritës për dijet është magjepëse e shenjtë. Mësuesi, nxënësi, librat, fletoret, dashuria ...

Bashkim Saliasi: Vendlindja

Shqipëria-fukarallëk,Fle pa bukë e s’bënë zë.Kur guxon e del në rrugë,e ha një koqe plumb. Europa  këshilla jep sot,Ne mbetëm  nxënës i keq,Klasën s’po marrim dot,As me kopje as me lekë...

Nebi Dragoti: Kundra kultit

I shembni kultet partiakë,kurrmë këto kulte…Shembëni statujat ideollogjike,ideollogji diktaturash,O ju grushtbashkuar popujsh,i tërhiqni me kavo urrejtjesh zvarr!Të tillë kushdo i urren,i rrëzon...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese