E merkure, 03.03.2021, 12:20 PM (GMT)

Search by date: 2/6/2021

Gani Mehmetaj: Sindromi shqiptarë më i rëndë se Sindromi i Stokholmit?

Por sikur psikologët, neuropsikiatrit e spitalet neuropsikiatrike të merreshin me studimin e grupeve shqiptare që në mënyrë të çoroditur e mbrojnë gjenocidin e pushtuesit turk, si do të na trajtonin? Raste për neuropsikiatri? Të çmendur? Mercenarë apo shpirt robi? S’ke si i kupton ndryshe, kur reagojnë ashtu sikurse nuk...

Nikoleta Kovaçi: Fatos Nanon nuk e rehabiliton dot as Zoti!

Kam kohë që nuk i ndjek debatet televizive në TV-të tona. I refuzoj për mungesa të shumta sidomos në artikulimin e gjendjeve reale në të cilat gjendemi dhe lëngojmë. Po ashtu se rrallë thuhen të vërteta. Aq më pak hasen qasje të drejta! Lëndohen të pamundurit, ata që s’kanë asnjë za përfaqësues...

Ndue Ukaj: Që historia të mos përsëritet

Që historia të mos përsëritet, duhet të këshillohemi vazhdimisht prej mësimeve që na ofron ajo. Dhe ajo, përmes shumë shembujve na tregon se kurrë s'duhet të joshemi nga politikanë delirantë e nga parulla të rrezikshme të llojit krejt dhe drejt.Sepse parullat kërkojnë liri të pakufishmë për parti e ideologji...

Sadik Bejko: Urdhëri i Partisë

Te ka urdheruar partia te shkosh ne miniere, me thane..  Nuk isha komunist. Ku te apeloja kunder urdherit te partise, kur nuk isha ne parti?Shkova ne gjykate dhe kerkova te gjykohesha: pse me jepnin largim nga puna. Cilin ligj kisha shkelur?...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora