E hene, 06.04.2020, 07:47 AM (GMT+1)

Search by date: 2/6/2020

Kalosh Çeliku: Teatrot e partive politike pa autorë shqiptarë

Dihet, gjatë sistemit komunist jugosllav, edhe atij Enverist i kishim edhe Teatrot Shqiptar, dhe Dramën e Pakicave Shqiptare, në Shkup, Prishtinë dhe Tiranë. Herë pas here, edhe:  Teatrin Shqiptaro - turk (1968). Teatri Kombësive, Drama Shqipe (1974). Teatri Shqiptar (2001), si dhe Teatrin Krahinor, në Prishtinë...

Lekë Mrijaj: 72 vjetori i vdekjes së martirit Nue Jakaj

Nga burimet e hershme të kohës, dhe gojëdhënat e pleqëve ma me zë të njohur lugdrinas, dhe të disa studiuesve të kohëpaskohëshëm të cilët nder vite kanë reflektuar së shkruari për gjeneologjin e Jakajve nga Ranoci i Lugut të Drinit, lirisht mund të konstatojm dhe japim opinion të qëndrueshëm se familja Jakaj, gjeneologjikisht...

Hilmi Saraçi: Arritja e koalicionit LDK – LVV dhe zgjedhja e kabinetit qeverisës

Më në fund pas shumë përpjekjeve dhe lëvizjeve të pa “kontrolluara” gjatë bisedave për formimin e koalicionit LDK dhe LVV u arritë pajtimi për pushtetin e ardhshëm- formimin e organëve përkatëse shtetrore- formimin e qeverisë. Deri kah fundi pak kanë besuar se do ta arrijnë marrëveshjen për një koalicion të përbashkët...

Dedë Preqi: Akuzat ndaj ushtarakut Anton Quni nuk ia ndryshojnë bazën realitetit

Kush po e akuzon ushtarakun dhe komandantin Anton Quni, vetëm ata që e kanë një linjë të njëjtë, që do ishin kundër UçK-së, dhe meritave të saja, të cilët zbulohen herë pas here, dhe sa herë kur rrëfimet e luftës e ngjallin kërshërinë e vet, duke treguar pjesë-pjesë historikun e asaj pjese të çmuar të luftës...

Lefter Duraj: Per shokun tone, Nikolla

Sot 6 Shkurti nje dite e vecante,Per shokun tim Nikolla=nje brilant.Urimet i vijne atij nga cdo ane,Nga Veri dhe Jugu, miqte e tij jane. Kush e sheh, syte nuk e besojne,Vitet dhe moshen Nikolla i sfidon!Me zemer flori dhe nje djal i gjalle...

Florim Zeqa: Premtimet e Qeverisë Kurti dhe pritjet e qytetarëve!

Që në ditën e parë të qeverisjes, mediat servile filluan t'i thurin lavde kryeministrit të ri, thuajse Albin Kurti ka qeverisur një dekadë me vendin, apo sikur na i zgjidhi të gjitha problemet e akumuluara ndër vite e dekada.Në këtë fazë të tranzicionit dhe konsolidimit të qeverisë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese