E merkure, 21.08.2019, 08:28 AM (GMT+1)

Search by date: 2/6/2019

Frank Shkreli: Këta e kanë kapur patriotizmin dhe demokracinë për bishti

Dhe jo vetëm patriotizmin që e kanë kapur për bishti, por edhe diplomacinë -- e demokracinë, po se po.  E kam fjalën për klasën e sotëme politike udhëheqëse shqiptare.  Ka disa vite që shpesh i kam kushtuar dyzina shkrimesh modeste, zhvillimit të demokracisë ose më mirë të themi, mungesës së zhvillimit të mirëfilltë të demokracisë...

Rexhep Shahu: Gabove, nuk u bere dot minister z. Lleshi

Kishe rast te arte te beheshe minister, te shkelqeje, te hyje ne histori, por skopjove, stonove, deshtove z. Lleshi.U zhgenjeva nga Ministri i brendshem Sander Lleshi. U zhgenjeva per emrin qe ka edhe per mbiemrin.U zhgenjeva qe nuk u mesua ...

Fritz Radovani: Shka tha jalta per 118 burrat e Kelmendit?!

Kur Konferenca e Jaltës nga 4 Shkurti 1945 e deri me 11 Shkurt, po tradhtonte Trojet e Gjergj Kastriotit – Skenderbeut, Dedë Gjo’ Lulit, Luigj Gurakuqit e Bajram Currit, të  Çun Mules, Marash Ucit, Prek Calit dhe Gjelosh Lulit, gjithshka e organizueme nga ma të njohunit ...

Aurel Dasareti: Shqiptarët, të rraskapitur nga indiferenca

Kur dikush ndihet i vetëdijshëm dhe i sigurt në vetvete, në të njëjtën kohë, rriten mundësitë për të fituar atë që duam. Besimi në vetvete ndikon në njerëzit tjerë kështu që ata na perceptojnë si të qëndrueshëm, të integruar dhe madje edhe të zgjuar, dhe këto janë tipare të cilat hapin dyert ...

Mehmetali Rexhepi: Prijatari i konceptit evropian për shqiptarët

Që në hyrje të paraqitjes së përmbledhur të librit studimor “Adhuruesit e kulturës europiane”, studiuesi Shefik Shkodra ngre konstatime që shpijnë  në morinë e krahasimeve; krahasime në kuptimin e drejtpërdrejtë e të tërthortë të dy krye-personazheve adhurues dhe bartës të kulturës evropiane: Gijom Apoliner ...

Murat Gecaj: Nostalgji e viteve universitare

Ishin vitet ’60-të, të shekullit të kaluar, kur ne u takuam, së pari,në mjediset e Fakultetit Histori-Filologji, të Universitetit të Tiranës, që sapo ishte themeluar….Vinim nga qytete e krahina të ndryshme, ndoshta me prindër analfabetë, po na bashkoi dëshira e zelli për të ...

Sotir Athanasi: 'Hakmarrje ndaj përçmimit'

Ky tregim merr shkas nga një ngjarje e vërtetë: saktësisht gjashtë dekada plus diçka më parë. Ishim në një shkollë të mesme profesionale në Shkodër. Lëndës së matematikës i jepnim fund në vitin e dytë të saj. Profesorin e kësaj lënde, siç flitej, e kishin sjellë nga ...

Zymer Mehani: Një vashë

Një vashëNgrihet,Këndon.EraE ndjek,S'e ledhaton.Mbi tokëE tendos.PërdheE plandos.Në këtë botëLakuriqe...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese