E merkure, 21.08.2019, 08:27 AM (GMT+1)

Search by date: 2/5/2019

Thanas Gjika: Sami Repishti – një institucion i mëvetësishëm

Sami Repishti është një nga ata të përvojtur të cilët pasi duruan torturat ne hetuesi, vuajtjet e burgut, rrezikun e arratisjes dhe punën këmbëngulëse për t'u kualifikuar e shërbyer ardheut si kundërkomunistë, meritojnë të quhen që më të gjallë heronj të botës shqiptare. Ai bashkë me Arshi Pipën e Martin Camajn përbëjnë një ...

Tushi & Gjoka: Krimi në familje po merr jetë njerëzish

Është e paimagjinueshme, por ja që ndodh dhe kështu. Akte makabre e veprime të rënda antisociale në aspektin psikologjik, social dhe human. Vrasje të grave në mënyra të ndryshme, dhunë të tmerrshme, që do t’ua kishte zili dhe inkuizicioni! Quo vadis?! Veçanërisht  zonat ...

Demir Krasniqi: Masakra në Mitrovicë

Derisa n’ këtë botë t’ jetohet –Një masakër do t’ përkujtohet !Që e kryen serbët  në  terr të zi –Ndërmjet 3 dhe 4  Shkurt , të  vitit 2000 ! Që e kryen serbët e Serbisë –Mbi shqiptarë në Mitrovicë !Mbi shqiptarë  gjatë natës s’ territ  –Banë masakër  e  krim të tmerrit !...

Kalosh Çeliku: Nanë tambëli i katundit ende më mbanë gjallë

Nanë, tambëli Yt: nëntë vite në KatundPërpara, Shtëpisë. Tek pragu i Derës.Nënhijen e Lisit, midis Livadhit MadhFushës, rrëzë Çuke. “Përroni i Thanës”:Ende, më mbanë gjallë në jetë. ShkupNën Rrap. Prehërin e Mikes Di. ZanëNanë e dytë. Që, më jep gji për luftë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese