E merkure, 03.03.2021, 11:51 AM (GMT)

Search by date: 2/4/2021

Xhelal Zejneli: Anton Pavlovich Chekhov - Drama impresioniste

Anton Pavloviç Çehovi është novelist dhe dramaturg rus. Lindi në Tanganrog, Rusi, më 29 janar 1860. Vdiq në Badenweiler të Gjermanisë, më 15 korrik 1904. Njihej me pseudonimin Antosha Çehonte. Me profesion ishte mjek dhe letrar. Nga llojet letrare që i krijoi janë dramat dhe tregimet e shkurtra...

Fritz Radovani: V. Anathema!

Toka me qiellin............ -valën e mallkimeve,të shkrepi mbi kokën      -e gjithë hipokritëve!Breshni i shigjetave         -të dyndi, e rebéshi,kudo që të ndeshi               hipokrizinë! Asht lëkundun bésa         -e miqve dhe e vëllazënve,mbrenda brenë ténja         -ndër votra të familjeve...

Gëzim Llojdia: “Kënga e xha Canes” e Sadik Bejkos dhe Kadare

Këtë mëngjes  të ftohtë  me një qiell gri  dhe pas shiut,kjo stinë erdhi na gjeti mbuluar më dëborën e bardhë. Një stinë e mërzitshme si dimri përveçse tjetër,  më gjen duke shfletuar gazetën”Drita”. ‘Drita ishte si një shpresë po ta mendojmë se kahu i lindjes :agimi dhe kahu i shuarjes -perëndimi ajo...

Xhafer Leci: Kurti apo Rakić janë më shumë pro rus?!

Nuk mund të besojmë se Albin Kurti, siç po e paraqesin disa, e do më shumë Rusinë dhe Serbinë, e më pak Kosovën se Goran Rakić, i cili nuk do të bëjë koalicion me VV-në, por, është i gatshëm të bashkëpunojë me të gjitha subjektet tjera politike shqiptare!!!Rakić, është mik i vjetër i Hashim Thaçit...

Idriz Zeqiraj: Kryqëzimi i Vjosës

Vjosë Osmani i fundoi mëdyshjet. LDK-ja, më saktë, lidërshipi klanor i saj, pamundësoi veprimtarinë politike, pas afro dy dekadash anëtare! Konkurrenca mujëshore e saj, për kreun e partisë, në raport me klanorët-xhuxhë inferiorë, i ka vënë në sikletë ata. Në vend që ta koordinojnë fushatën e mençur dhe ta projektojnë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora