E shtune, 08.08.2020, 10:54 AM (GMT+1)

Search by date: 2/4/2020

Resmi Osmani: Udhëtim në tri kontinente

Hera e parë që dal jashtë shtetit. Bashkë me dy kolegë: Todo Gjermanin, frankofon i thekur dhe Ali Merjen, do të udhëtojmë për në Francë, udhëtim pune për t’u njohur me teknologji të reja në prodhimib e materialit mbjellës të hardhisë.  Në atë kohë, Kur Shqipëria jonë ishte vend i mbyllur...

Fritz Radovani: Kush mendoi për Shqipni?!

PLOT 35 VJET…Presidenti Ronald REAGAN me 2 Qershor 1985, në Shtëpinë e Bardhë, i dorëzon Nanë Terezës “Medaljen e Lirisë”.Në vitin 1985 kujtoj një dishka shumë interesante për një President të ShBA, që kam pa në TV. U tregue sesi atë ditë Presidenti Reagan...

Florim Zeqa: Në vend të urimit për Qeverinë e Re

Duke qenë se isha ndër mbështetësit e koalicionit qeverisës LVV-LDK, shfrytëzoj nga rasti, që të gjithë qytetarëve të Kosovës që votuan për ndryshim, t'ua urojë formimin e qeverisë së re, e qeverisë së zorit dhe shpresave të vënitura në të njëjtën ditë...

Marjana Gjergji: Melodia e shpirtit tim

Dhimbja shpirtin me ka coptuar .Qielli per mbi mua sot ka ndryshuarMe thuaj jeten une pse te dua ?Kur vec dhimbje kam per te jetuar ! Ne enderr  lutem tet shikojsikur njeher tet perqafoj .Me fuqine e dallgeve te detit dua te shkoje prane teje gjithmone te  jetoj...

Alfred Papuçiu: Prof. Koli Xoxe, një emër që i bënnder historiografisë shqiptare

Profesor Koli Xoxe e kam patur profesorin tim nga më të mirët në Fakultet, elokuent, tepër i ditur që na e spjegonte me passion historinë e Francës, me detaje gjithçka, bukur, qartë. Nuk prisnim të mbaronte ora, si me dike tjetër por donim që profesori të vazhdonte  « tregimin » e tij të përkryer për historinë dhe figura të shquara të ...

Demir Krasniqi: Vrasja mizore e dy vëllezërve Saqipi nga Dobrosini

Më 26 Janar të vitit  2000 –Në mënyrë  më mizore u vranë dy vëllazëri !Nga vrasja mizore e dy vëllezërve  martirë :Isa e Shaip Saqipi – dy vëllezër të mirë !N’ hyrje t’ fshatit Dobrosin , n’ këtë fshat Legjendar –Nga policia serbe , këta dy vëllezër janë vrarë...

Edison Ypi: Monument

Aq mahnitëse është Lugina e Erzenit, sa, për me ja bo qefin syve duke parë nga lart me të gjithë madhështinë e saj atë luginë, edhe sikur të jeshë duke vajtur në Durrës për të marrë paret e llotarisë së Kinës, e pamundur mos me u kthy majtas diku përtej Vorrit të Ashikut në fshatin Manskuria mbi ca kodra që duken herë si qafa femrash ...

Luan Kalana: Për ty mërgimtar

...te presim , hajde ne Dheun tend !-Shtrire ne bregdet ne reren e nxehte ,meditoj ne plazh horizontin e oqeanint,dallge shkumb te bardha , vije valome,me rradhe njera pas tjetres si sunami,treten me zhurmen, buze reres te qete...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora