E merkure, 21.08.2019, 08:26 AM (GMT+1)

Search by date: 2/4/2019

Albert Habazaj: Ismail Qemal Vlora në Epikën historike

Abstrakt: Historia me racionalitetin e saj koherent dhe folklori me emocionin karakteristik e vlerësojnë meritueshëm Ismail Qemal Vlorën për aktin e madh të Pavarësisë, si themeluesin e shtetit shqiptar. Me bulëzimin e Demokracisë, sidomos gjatë viteve 1995-’97...

Ilir Çumani: Dy vite pa Dritëroin tonë

Kaluan 2 vjet pa praninë fizike të Dritëroit tonë, pa NJERIUN, poetin dhe shkrimtarin klasik e modern, fisnikun e dhëmbjes proverbiale popullore, intelektualin e mençur erudit, filozofin humanist, që përmes forcës dhe peshës së fjalës, përmes vargut plotë jetë e dritë që...

Poezi nga Zymer Mehani

Në ballin e fëmijëve tanëSi në abetare atdheun e lexojmëNë të dhe për të jetojmë Në një atdhe u lindëmQë ka zemrën më të fortë se guriE u rritëm me ninullaE me krisma pushkësh...

Sejdi Berisha: Sa herë atdhe...

Sa herë atdheRinia të tha lamtumirëLarg teje ngelënMe shkrumbin e lirisëMe etjen për bukurinëE me vuajtjet tuaja barrë ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese