E premte, 24.03.2023, 09:54 PM (GMT)

Search by date: 2/3/2023

Lutfi Alia: Bala, luftëtari legjendar i epokës Kastriotiane

Në shekullin XV, Arbëria u trondit nga sulmet e vazhdueshme të hordhive barbare të Perandorisë Osmane. Janë të njohura masakrat që kryen turqit në popullatën civile, dihet se pas çdo fushate sulmesh kundër vendit tonë morën robër, që i dërguan në Anadoll; plaçkitën, dogjën dhe shkatërruan vlerat kombëtare arbërore...

Gani Mehmetaj: Kujtimet e një koloni serb

Dikush kishte thyer kornizën e fotografisë së Titos, në klasën VII-3.Ngjarjet e jashtëzakonshme, në shkollë ishin të rralla. Nuk quheshin ngjarje zënkat dhe grindjet apo fishkëllima në ajër e shkopit të mësuesve, ndonjëherë edhe mbi kokën e ndonjë fatkeqi. Prandaj ishte tronditëse, kur u përhap kumti se dikush kishte...

Timo Mërkuri: Deti dhe mali në poezinë e Niko Kacalidhës

Poezia e Niko Kacalidhës është një poezi që nuk ka “pluhur” rrugësh dhe as “vapë” asfalti në vargjet e saj, përkundrazi ajo është plot freski pylli, jod deti dhe ajër të pastër mali, sikur të jetë e ardhur direkt nga Parnasi. Nuk e përmëndëm më kot Parnasin pasi poezia në fillim ka qënë arti i perëndive...

Xhafer Leci: Trysni e madhe ndaj Kosovës për Planin franko-gjerman

Ta humbësh luftën, nuk është tradhti as turp!Gjithmonë mirënjohës Fuqive të mëdha demokratike, në krye me Amerikën, për çlirimin e Kosovës, në të cilën serbët dhe pakicat tjera gëzojnë të gjitha të drejtat, më mirë se në çdo vend tjetër në botë.Me nëshkrimin e tradhtisë së Asociacionit  të Komunave me...

Atdhe Geci: Heshtja në gur

Të gjithë shqiptarët mes veti kanë ndjenjën e gjakut të përbashkët. Ndjenjën e të folurit dhe të shkruarit të njëjtë. Dhe, poaq, përgjegjësinë për t´i dalë zot atdheut të vet.Qeliza e kombit, familja, shumë është dobësuar dhe zvogëluar. Popullit tonë i mungon heroi dhe heroizmi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora