E merkure, 03.03.2021, 11:29 AM (GMT)

Search by date: 2/3/2021

Sinan Gashi: Mençuraku i përbuzur - Gjergj Komnino

Gjergj Komnino është ndër krijuesit më fatkeq në letërsinë shqiptare dhe njëkohësisht krijuesi më idealist dhe i përcaktuar, që gjithnjë të jetë vetëm me fjalën e bukur, magjia e së cilës e kishte zënë që kur ishte nxënës dhe e shoqëroi vazhdimisht në ato pak ditët e mira dhe shumësinë e ditëve të rënda...

Kozeta Zylo: Lindje në kohën e kolerës

Besa një vajzë me trup të bukur dhe flokë të verdha mbi supet e njoma që i vareshin si ujëvarë burimi nga bjeshket, po rritej me ëndrrën amerikane në Boston.  Ajo kishte emigruar me prindërit e saj dhe vëllain qëkur ishte ne tetëvjeçare.  Ditën e parë të shkollës në Amerikë e kujtonte dhimbshëm...

Remzi Limani: Një vështrim poezisë së Sadik Krasniqit

Rrugëtimi poetik i Sadik Krasniqit, pa mëdyshje, qëmoti rreshtohet me kujdes dhe me ndjenjën për të qenë në vargun e duhur dhe të pranueshëm në strukturën e fjalës që merr kahen e duhur, dalë nga mendja e një kriuesi tashmë të arrirë për të bërë art të mirëfilltë...

Florim Zeqa: Pluralizmi politik dhe polarizimet familjare!

Pluralizmi politik apo sistemi shumëpartiak përveqse diversitet i pikëpamjeve politike dhe ideologjike, është vlerë e demokracisë dhe shprehje e mendimit të lirë. Me pluralizëm politik nënkuptojmë shpërndarjen e pushtetit përmes zgjedhjeve të lira dhe demokratike...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora