E hene, 06.04.2020, 06:48 AM (GMT+1)

Search by date: 2/3/2020

Fatbardha Demi: Dy fjalë që ndryshuan historinë e botës (I)

Ky studim bazohet në metodën që ka zënë vend të rëndësishëm në shkencën historike të shekullit të 20-të, të emërtuar “filozofia e historisë”, por që akoma nuk ka mundur të hyjë në derën shekullore të  Akademise sonë Albanologjike.Patrick Lancaster Gardiner (1922-1997) “Philosophy of history...

Frank Shkreli: Kush është Josep Borrell - për shqiptarët

Shefi i ri i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian (BE), Josep Borrell, vizitoi ditët e fundit, Prishtinën dhe Beogradin, për herë të parë në detyrën e tij si kryediplomati i BE-së. Në këtë kapacitet, natyrisht, se ai do të merret me bisedimet, ose me të ashtuquajturin, “dialog” midis Republikës së Kosovës dhe Serbisë...

Ibrahim Kabili: Albin Kurti, shpresë e madhe për Kosovën

Më në fund erdhi dhe marrëveshja e shumë pritur midis Vetëvendosjes dhe L.D.Kosovës. Kanë kaluar disa muaj nga zgjjedhjet dhe shumë kohë nga çertifikimi i tyre dhe Kosova pa Qeverinë e mirëpritur nga votuesit, nga sovrani. Janë bërë shumë takime midis Kurtit dhe Mustafës dhe asgjë në dritë...

Aurel Dasareti: Fjala atdhe flitet nga zemra edhe kur buzët tona

Çuditem. Si është e mundur të mos e duam vendin tonë ku jetojmë, tokën në të cilën kanë jetuar të parët tanë, vendin ku janë varret e të gjithë të dashurve tanë, tokën në të cilën do të pushojnë eshtrat tona. A ka ndonjë gjë më normale sesa ta duash "djepin e lindjes" dhe njerëzit që jetojnë në të...

Ilir Sefaj: Poezi e meditimit dhe rezignatës intelektuale

Azem Shkreli është konsideruar me të drejtë si njëri ndër zërat më autentikë të poezisë moderne shqipe, i cili ka gërshetuar në mënyrën më mjeshtërore dijen me talentin, dhe ka mbajtur një vijë poetike tejet të konsoliduar në raport me rrethanat dhe kohën në të cilën ka krijuar...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese