E enjte, 22.04.2021, 02:14 PM (GMT+1)

Search by date: 2/28/2021

Frank Shkreli: Martin Luther King-u për drejtësinë

Këtu në Shtetet e Bashkuara, muaji shkurt që sapo kaloi, çdo vit i kushtohet zyrtarisht historisë së Afrikano-Amerikanëve.  Ngjarjeve dhe personave të dalluar të kësaj race që kanë bërë këtë histori, duke i kujtuar ata dhe veprat e tyre historike – që bënë historinë e afrikano-amerikanëve...

Hasan Hasanramaj: Bjeshkët e Nemuna - term popullor i gjuhës shqipe

Nga bisedat të cilat i zhvilluam me shumë qytetare të moshave të ndryshme dhe intelektual të profileve të ndryshme shkollore të fshatrave të komunës së Deçanit dhe me larg mësuam së regjioni i Bjeshkëve të Nemuna shtrihen në trekëndëshin ndërmjet maleve Dinarike në veriperëndim, maleve të Sharrit...

Albert Habazaj: Halim Xhelo Tërbaçi për Luftën Kombëtare të Vlorës, si Abdyl Frashëri për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit

Në rrafshin etnokulturor, nëse përdorim një organigramë të linjës, vertikalisht deri në bazë, Tërbaçi është një fshat i njohur në krahinën e madhe etnografike të Labërisë, në krahinën e Lumit të Vlorës me histori kompakte, në ngushtë në krahinën e Mesaplikut dhe më ngushtë akoma në krahinëzën e Rrëzës. Tërbaçin e kap dielli më...

Fran Gjoka: Një mësuese si Ana do të mbetet në kujtesën e brezave

Të gjithë ata që kanë punuar e vazhdojnë të punojnë, vendosin nga një tullë në ngrehinën e madhe të arsimit. E gjithë ata që e kanë njohur, që kanë punuar e që kanë dëgjuar për të në rrjetet sociale, me dhimbje të thellë kanë përjetuar largimin nga jeta të Mësueses së Nderuar, Ana Ndoka, që për 40-vjet...

Atdhe Geci: Gjuha e luftës artistike

Krijimtaria e poetit, publicistit dhe eseistit Rexhep Kasumaj, merr krah e jetë me gjuhën më artistike të shqipes së shkruar dhe, me ndërtimin më gramatikor të saj.Në poezi, rrëfenja dhe ese, poeti nuk ndalon të rrëmojë të pathënën dhe të pashkruarën e frikshme dhe të fshehur të kohës së...

Remzi Limani: Një vështrim modest mbi poezinë e z. Ethem Cipi

Se poezia, sukurse njeriu ka vendlindjen e vetë, edhe poezia e Ethem Cipit, u lind aty ku poeti ndjeu etjen për fjalën poetike, të cilën e nxori porsi unin e ndezur nga zjarri i vatrës, për të ecur terrinës së shtruar para tij, duke kërkuar dashurinë e njeriut, mallin për të qarë mbi të dhe aromën e gruas, e cila...

Rexhep Kasumaj: Kënga e ëndrrës së muruar

Atdhe Geci,poet i rrëkesë së gjakut dhevesës së luleve,i ëndrrës së muruardhe, ah, dhimbjes së bukur,i ofshâmës së atdheut dhePoet sallonesh të frakut të zi,i kujtesës së ndaluardhe heshtjes së varreve,i dashurisë fluturake dheshiut, i shiut të vjetër, të trishtë...

Luan Kalana: Jam shqiptar!

-Dukesh nga larg, që je Shqiptar,e ke të shkruar në rrudhat ne ballë.Male të lartë ,mbuluar me pyje,përrenje të thellë ,lumenj pa mbarim,që derdhen në fusha me gjelbërim.Bregdet që lagesh nga dy dete,në mestdheut,ku bie shi dhe borë.Je race e bardhë,puro Europian...

Brahim Avdyli: Një mik i jashtëzakonshëm

Me të arrirë në lokalitet, Hasan Zenuni muar rrugën përpjetë kodrës dhe nëpër shkallët e betonit. Ecte me një hap të zvarritur dhe të lëkundur.Po ta vëreje me kujdes mund të kuptoje se natën nuk kishte fjetur fare ose kishte përdorur sasi të konsideruar alkooli, sa të nesërmen t`i mirreshin këmbët. Kur mbërriti ...

Gjokë Dabaj: Koha për një kuvend të ri kombëtar

Të gjithë kuvendet e rëndësishëm të kombit arbëror e shqiptar i kanë organizuar e udhëhequr të pasurit e këtij kombi, në bashkëveprim me inteligjencën dhe me popullin e vet. Sa herë janë bashkuar atdhedashuria, pasuria dhe dituria, kombi ynë ka dalë fitues...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora