E enjte, 22.04.2021, 04:31 PM (GMT+1)

Search by date: 2/24/2021

Qazim Shehu: Poet i ngjyrave të vendlindjes dhe gjurmues i etnokulturës

Poetit Mevlud Buci, me rastin e 70-vjetorit të lindjes - Mevludi u lind me 2 mars 1951 në Lukan. Mësimet e para fillore dhe 7-vjeçare  i kreu në Lukan.Shkollën e mesme e mbaroi për mësuesi në Normalen e Elbasanit.Më pas, kryen fakultetin për Gjuhë-Letërsi.Shërbeu si mësues gjuhë-letrësie dhe...

Edison Ypi: Dashnorja

Kënga "S'kalohet jeta pa dashnore" shkrehte në lotë si të rehatuarit e lumtur që dashnore kishin, dhe fatkeqët që dashnore nuk kishin, por pas pak do kishin.Kur dikush që dashnore kishte i tha dikujt që dashnore s`kishte "Hë mo dhe ti, nuk gjen dot një cop' dashnore", ky i fundit, nga vuajtjet e...

Gëzim Llojdia: Shënime të shkurtëra

Ajri, që të ngop. Fryma e tokës, që çlirohet vjen aromë dheu të lagshtë në këtë dimër. Art i mahnitshëm i punimit të tokës në Topallti .Bujq ku fushat fëshfërijnë erën jugore në pikën e vesës . Tingulli i vazhdueshëm i shiut që derdhej. Peizazhe dramatike të mrekullueshme të gjithë e dimë...

Idriz Zeqiraj: Humbja amortizohet, nëse reflektohet

Humbja nuk është fundi i botës, sepse përgjatë jetës sukseset dhe dështimet, janë të pritshme. Por, menaxhimi i mirë i humbjes amortizohet, zvetnohet, nëse reflektohet drejt dhe shpejt. Ngushëllon fakti, se kjo situatë e krijuar, është kuptuar drejt dhe përmasa e përgjegjësisë duhet pranuar, nga secili...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora