E diele, 05.04.2020, 02:05 PM (GMT+1)

Search by date: 2/23/2020

Florim Zeqa: Ngjarja që mobilizoi stacionet policore në Rrafshin e Dukagjinit

Pas lënjes së ftesave për dorëzimin e armëve në fshat, me rastin e shkuarjes në polici të disa fshatarëve, ata ishin përballuar me dhunë ç'njerëzore të policëve serb, siq ishte rasti i Halil Zeqës dhe Haxhi Fazliut, të cilët edhe përkundër maltretimeve të rënda fizike dhe psiçike, ishin kërcënuar edhe me jetë...

Fahri Xharra: Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhen?

-Më duket se flasim dhe e shkruajmë historinë sipas asaj që serbët nae kanë diktuar. Më sa më është e njohur, ende nuk e di se sa është hulumtuar në arkivin ushtarak të Serbisë dhe në arkivin e OZNA-s.  Të vetmit historian që i besoj dhe që e njeh perudhën e Luftës së Dytë Botërore dhe marrëdhnjet...

Nexhat Halimi: Zogu i lënduar

I fërkova sytë.Te koka vërejta librin e mbetur hapur nga mbrëmja e vetëtimthi më iku mendimi i fundit  nga radha e lexuar,  “Jeta është udhëtim mes  dy stacionesh” J.D. Kaq bukur e ka thënë autori dhe nuk ia dola ta zbërthej më thellësisht, ngaqë e ndoqa fluturën nga i afrohej dritares.Tashmë do të humbin dhe fluturat...

Edison Ypi: Ik nga kurvizmi

Majtas e djathtas rrugët dhe rrugicat mbajnë emra vrasësish. Po të vazhdosh të ecësh mbi këto rrugë, pas pak do çmendesh. Ik. Ik e mos u duk.Mozaiku kriminal ta mpin trurin. Nuk jetohet në këtë vend me këtë shesh e këtë simbol. Ik nga kurvizmi propagandistik, ik nga syt këmbët...

Bardhyl Maliqi: Dashuritë nuk shkrepëtinë në stinë lodhjesh

Duke kërkuar vlerat unë rend nëpër natë,rrugëve të kërkimit të takoj dhe ty Nexhatnë Gjilan, Prishtinë, Preshevë e Kamenicë,nëpër librat e tu nxitoj të vë një pikë.Ndrythja e pikës K në Unazat qiellore,Ligjërojnë përjetimet e Dhimbjes në kujtesë,Bekimi i shekujve shkon dhe në Bukuresht,ndërsa këtu...

Jusuf Zenunaj: Zhbërja e kufirit

Na erdhi Caka si nuset me taka,plakat do i thonin " të priftë nafaka " !Na e flladite zemrën me lajmin e mirë,në mos qoftë êndërr e parë në diell ?!"Do zhbëhet kufiri" paske thënë në Prishtë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese