E merkure, 03.03.2021, 11:40 AM (GMT)

Search by date: 2/21/2021

Frank Shkreli: Kështu e gjetëm Shqipërinë e Hoxhës dhe të Alisë

Vetëm disa javë na ndajnë nga 30-vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Shqipërisë, pas një ndërprerjeje prej gjysëm shekulli.  Besoj se Ambasada e SHBA-ave në Tiranë e shënon çdo vit datën e rivendosjes së marrëdhënieve midis Washingtonit dhe Tiranës...

Prend Buzhala: Vizioni e kodi retorik i qenies shqiptare

I njohur si njëri ndër françeskanët më të devotshëm shqiptarë, si drejtor i kolegjit françeskan, si njëri ndër drejtuesit e revistës “Hylli i Dritës”, Atë Anton Harapi (5 janar 1888 - 20 shkurt 1946), do të dallohet edhe si shkrimtar e publicist, si dijetar dhe edukator, si teolog dhe filozof, si politikan dhe atdhetar...

Nuhi Veselaj: Pse “po” paskajorja në standardin e shqipes së natyrshme (9)

Në kreun e mëparshëm doli sheshit mashtrimi i madh patologjik se gjoja kthimi mozoallah  paskajores në standard e prishka atë tërësisht. Kështu paskarorefobët për mosrikthimin në përdorim normal të ndikuar nga ideologjia e luftës së klasave e gogolëzuan paskajoren e mirëfilltë. Po sido që të ketë...

Xhelal Zejneli: Përdorimi i shkronjave të mëdha (II)

Emërtimet gjeografike e territoriale-administrative, si edhe emrat e tjerë të vendeve shkruhen me shkronjë të madhe:Adriatiku, Joni, Labëria, Luma, Mirdita, Myzeqeja, Sazani, Gjakova, Prizreni, Ulqini, Presheva, Bujanoci, Medvegja, Manastiri etj.Pjesët përbërëse të një emërtimi ...

Nexhat Halimi: Dita e daljes

shtëpinë e kërkoj nëpër botë s' më është premtuar agu pa ty udhëtoj e qaj pandërprerëndërmjet mungesës e vetëtimëstërë në vetmi të shurdhër aty trupi pa kulmtrëndafilin ma marringjak

Florim Zeqa: Miftar Sejdiu, mbrojtës besnik i të drejtave kombëtare

Sa është e lehtë, po aq është e vështirë të shkruhet për njerëzit e mëdhenjë siç ishte Miftar Sejdiu. Na ishte personalitet i rrallë, i dashur dhe i respektuar nga familja, fqinjët, miqtë dhe farefisi i gjerë.Padyshim njëri nga intelektualët dhe veprimtarët më të devotshëm të komunës së Klinës ndër vite ishte edhe Miftar...

Mehmetali Rexhepi: Shendera

Shtëpia e magjishme e fshatit T, që i drejtonte rrezet e buta në trutë e të rinjve, viteve të shtatëdhjeta nisi të stolisej edhe me lule të gjalla ngjyrash të ndryshme të sapo çelura. Këto ngjyra frymonin të ndrojtura, në çaste ishin lozonjare, me shikime përpirësi, kureshtare për çdo depërtim rrezesh, që u vinte ose u rrëshqiste tej...

Luan Kalana: Mësuesit vullnetarë në Malsi

Për hir të vërtetës, jo vetëm duhet thënë ,por duhet pranuar,se”armata” e Mësuesve të brezit tonë,punoi me përkushtim,me sakrifica dhe “nomadë”, nga treva në trevë ,nga fshati në fshat më të largët duke u bere pishtarë të dijes e të arsimit e të kulturës në fshat.Sa me fëmijët ,nxënësit paradite në shkollë,aq e...

Eshref Ymeri: Pandeli Majko në vazhdën e tradhtisë së Enver Hoxhës

Në faqen e internetit të gazetës “Bota Sot” të datës 19 shkurt, lexova shënimin me titull “Dy gracka për Albin Kurtin”, me autore publicisten e shquar Kimete Berisha, e njohur për brumosjen e saj me frymën e nacionalizmit, e mbrojtjes së dinjitetit tonë mbarëkombëtar...

Shyqyri Fejzo: Pazari i “Përputhjeve” një lëvere e sheqerosur me piper

Kur punoja dikur në një TV lokal, gjeta belanë me drejtorin dhe kryeredaktorin. “pazari i gjësë së gjallë është institucion. Asgjë nuk na ke sjellë prej pazarit tonë” po më futnin të dyja këmbët në njërën këpucë ata të dy. Njëri e ngrinte “kopacen” dhe tjetri e lëshonte. Ksisoj, një të djelë, (ditë pazari) e prisha rehatinë...

Mevlud Buci: Dëshmi e vlerave të jetës

Edhe para se të lexoja librin kisha dëgjuar për matjanin e fisnikërisë, birin e Muralikajve, prejardhja e hershme e të cilit është nga Mazhica e Dibrës, të paharruarin, Zenel Sadik Murati. Pasi e rilexova, na emocionoi fakti se ky libër është shkruar thjeshtë, kuptueshëm, me kujtime e mbresa, ku secila të ngjall dashuri e krenari...

Neki Lulaj: Zahalli gurgule

Edhe këtë vit nisi riti bash si vitin tjetër.Pllakatat  për votues qyteteve kanë vërshuarPo i shëmtojnë muret, urat e rrugicën e vjetër.Tribunat u mbushën me fjalën e premtuar. Invalidët e luftës ende n`kasolle si nomadëPo i ngrohin duart rreth zjarrit të gënjeshtrës...

Përparim Hysi: Epo unë nuk jam prej guri?!

Emri im  është Dashuri.Jam e martuar dhe kam dy djem.Njëri prej djemëve 10-vjeç dhe tjetri 7- vjeç. Kam goxha burrë.Ky është  nja dy vjeç më i madh se unë dhe të dy bashkë shkojmë si jo më mirë. Të dy në punë, me shtëpi e katandi dhe,siç mendoja,nuk kish se ku vinte më mirë. Mirëpo,kur mendon se të gjitha...

Xhevahir Cirongu: Çadra

Sa  shumë shi që po bienë  këto ditë shkurti gri,edhe vala e detit qantesigurisht, një çadër të kishte çati. I vesha këpucët si me ndrojtje,dhe shallin me via hedhur pas qafe,kjo ditë dimri me shi shkurti...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora