E merkure, 03.03.2021, 12:29 PM (GMT)

Search by date: 2/20/2021

Kozeta Zylo: Adem Jashari - Burri që lindi në Ditën e Flamurit dhe u bë Flamur i Lirisë

Zoti kishte planifikuar që në Ditën tonë të Shenjtë të Flamurit të sillte Ëngjëllin mbrojtës të trojeve tona etnike.  Dhe e solli.  Ai ishte Adem Jashari.  Babai i tij dhe familja shtin me pushkë, kur në familjen e tyre erdhi djali.  Gëzim më të madh nuk kishte.  Ai erdhi në Ditën e shenjtë të Kombit.  Babai e uroi: “U bëfsh Lis për Atdhe!...

Sinan Gashi: Një cikël poezish për Kosovën nga Havzi Nela

Është numër i madh tragjikesh të shkrimtarëve që nga sistemi në theqafje kanë përjetuar dhunë, tortura e deri edhe në asgjësim fizik, me metoda ndër më të ndryshmet dhe ndër më makabret. Njëri nga ta, të cilin e varen si në mesjetë, mu në mes të sheshit të qytetit, ishte poeti Havzi Nela. Çiltërsia. sinqeriteti, përkushtimi dhe sakrifica...

Lida Miraj: At Shtjefёn Gjeçovi, themelues i arkeologjisё shqiptare

Fretnit Françeskanё kanё qenё dhe janё dhe sot e gjithё ditёn shumë tё respektuar pёr qёndrimet e tyre tё drejta jo vetёm pёr “Fe e pёr Atdhe”, por edhe pёr erudicion nё tё gjitha fushat e kulturёs.  Kontributi qё ata kanё dhёnё nё kulturёn shqiptare ёshtё i pamohueshёm, pavarёsisht nga persekutimet e vazhdueshme qё kanё...

Prend Buzhala: Mutualizmi social-politik dhe ai artistik

Prandaj, kryesisht masat e të rinjve u futën në Lëvizjen Vetëvendosje. Aty u futën edhe përplot kategori tjera: njerëz me prirje orientale, shtresa që kërkojnë të drejtat e shamisë orientale në Kosovë, të vetëdeklaruar të djathtë, por pa perspektivë jete, të majtët tradicionalë  me origjinë nga ideologjitë e së kaluarës marksiste...

Kalosh Ҫeliku: Lotë nuk kam pasur më shumë se Lumi

Sot, nuk është Lisi midis LivadhitQë, si fëmij më fshihte nga Dielli.Natën nga Hëna e plotë, rrëzë ҪukeUjku, papritmas, trokiste pas porte. Hija, ku u rrita me Libra Këndimi:Vjershat e Fishtës. Naimit. Asdrenit.Macen, Daci. Qenin. Dhe, qëngjinҪerdhen e lejlekëve, majë një Lisi...

Fritz Radovani: Kush t’vrau pa faj o At Anton Harapi?

At Anton Harapi ishte i vetmi Rregjent në Botë që e pranoi atë detyrë në vitin 1943, me kusht: “Mos me nënshkrue asnji dënim me vdekje!”(Dosja 1068 Arkivi MPM)Kush tjeter e ka vue këte kusht para ose mbas Tij, në atë detyrë që ishte At Antoni?...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë sot Anton Harapin

Të cilin para 75 vjetëve, mizorisht e në emër të ideolgjisë së çmendur komuniste, e pushkuatuan predikusit e ferrit, ata që në emër të "lumturisë komuniste", popullit shqiptar i shkaktuan tmerre dhe vuajtje pafund.Shkrimtari Anton Harapi ishte frat i ditun, njeri i vlerave të mëdha kulturore e shpirtërore...

Florim Zeqa: Vota e përlotur e elektoratit rugovian!

Me keqardhje duhet të konstatojë se ndodhi ajo që e kisha parashikuar para zgjedhjeve; "LDK-ja rrezikon ndarjen më të madhe pas kuvendit të VI-të në vitin 2006"! Fatkeqësisht pas 'kuvendit të karrikeve", të ndarjes në dysh të LDK-së, me ç'rast LDK-ja kishte humbur më shumë se gjysmën e elektoratit, përkatësisht...

Xhelal Zejneli: Përdorimi i shkronjave të mëdha

Emrat e përveçëm shkruhen me shkronjë të madhe. Për shembull: Gjergj Kastrioti, Nënë Tereza, Ismail Kadare, Faik Konica, Fan Noli, Gjergj Fishta, Lasgush Poradeci, Eqrem Çabej (babai i gjuhës shqipe), Adem Demaçi (simboli i qëndresës në Kosovë), Ibrahim Rugova, Adem Jashari, Ilir, Gresa, Rina, Rona, Ferid Murad...

Tahir Bezhani: Koha me vulën e një poeti rebel

Këto ditë të ftohta dimri, më erdhi si sihariq ekzemplari i parë i librit me poezi “Skaj pa skaj”, i  autorit Asllan Osmanaj nga Tropoja. Para pak ditësh, befas   bie zilja e telefonit. Vërejta se nuk ishte numri i mikut tim, por një numër i pa njohur, ku zëri i  Asllanit, kumbon fuqishëm me atë tingullin e ëmbël...

Agron Tufa: Dy oficerët e Sigurimit të Shtetit që na garantojnë Vetingun!

Ndër dy-tre drejtorët e institucioneve që iu përgjigjën pozitivisht kërkesës së ISKK, ka qenë dhe drejtori i kësaj agjensie, z. Dorian Tola, një shembull i rrallë korrektese e transparence. Ai në shkresën e mëposhtme pohon se ka dy persona në DSIK që kanë qenë pjesë e Sigurimit dhe ata janë: Agron Cani dhe Mark Ndreca...

Mehmet Musa: Letër publike Albin Kurtit

I nderuari Albin Kurti!Te dielen me 14 shkurt, shtetasit e Republikës së Kosovës kanë të drejte të zgjedhin për deputet të preferuarit e tyre.Me këte rast uroj që dita e nesërme të kaloje sa më mirë ,qetë dhe pa ndonjë ekces në pikpamjën e shëndetit të qytetarëve për shkak të virusit korona...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora