E marte, 31.03.2020, 08:12 AM (GMT+1)

Search by date: 2/20/2020

Edison Ypi: Armiku

I qetë pranë dritares duke vështruar socializmin që ndërtohej dhe Shqipërinë që shkatërrohej; i tërbuar duke çjerrë fytyrën nën jorgan para se të zinte gjumi; duke përplasur kokën pas muri në ndonjë skutë ku s'të shihte kush; e pamundur ti jepje një kuptim cilësimit "Armik". Sa më hollë ta mendoje, aq më tepër...

Ndue Ukaj: Frederik Rreshpja - Miting për Enver Hoxhën

Para 28 vitesh u rrëzua busti i tiranit gjakpirës Enver Hoxha, por Shqipëria vazhdon t' i vuajë pasojat e rënda që la në psikologjinë shqiptare dergja komuniste. Dhe këtë element e tregon poezia e Frederik Rreshpjës, “Miting për Enver Hoxhën”, e shkruar vitin 1982. Duke e lexuar atë sot, ia ndjenë tanë fuqinë...

Reshat Nexhipi: Dy fjalë rreth zyrtarizimit të gjuhës shqipe

Më nxiti  paraqitja e ish-kandidates për kryetare shteti, e cila, gjatë një emisionit televiziv, nuk la gjë pa thënë kundër ligjit për zyrtarizimin e gjuhës tonë, duke cituar vazhdimisht kushtetutën, sikur të ishte kuran, e jo një copë letër, që s’epeshon njeri. Këtë zonjë, e kam përmendur edhe gjatë takimit të saj me dy kandidatët...

Lekë Mrijaj: Intervistë me ish-kryetarin e Bashkisë Rrëshen, z, Gjon Dedaj

Kjo intervistë apo ky bashkëbisedim me z. Gjon Dedaj, mesues në Shkollën e Mesme Profesionale “Shën Jozefi Punëtor“ në Rrëshen,i cili edhe për një mandat të tërë ishte kryetar i suksesshëm i Bashkisë  Rrëshen (2007-2011). Intervista në fjalë është realizuar në kuadër të eventit të 17 shkurtit, pikërisht në ...

Fahri Xharra: E vërteta e Mnemozines, nenës së nëntë muzave

“Burri i parë që ka lindur në botë ka qenë pellazgu, një burrë i dalluar për përmasat dhe bukurinë e figurës së tij që i kalonte të gjithë të vdekshmit e tjerë për kualitetet e shpirtit.Pellazgu ishte i pari që u mësoi njerëzve që të ndërtonin shtëpi dhe të mbroheshin nga të ftohtët, ai u mësoi njerëzve...

Dedë Preqi: Kur vajton fajtori

Do të ishte një fantazi dhe absurditet me fjalët e kryetarit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kur thotë se, është një vend  i rëndësishëm i Evropës, që përkrahë fuqishëm taksën që ka vendosë Kosova kundër mallërave të Serbisë dhe Bosnjes, edhe pse ky vend nuk e ka hallin e taksës, por e ka në plan se si do gjejë edhe ndonjë...

Hysen Kobellari: Album me fabula dhe epigrame

Një jastëk e ka kushdo,Një jastëk për kokën,Një të tillë e kam dhe unë,Një jastëk të vogël. Mbi jastëk, ja, një qëndismë,Dielli që bën zjarr.- O jastëk, besnik i fismë,Mik edhe thesar...

Përparim Hysi: Tri ngjarje që të bëjnë, të qeshësh

Në shtator të vitit 1948, sado që isha 5-vjeç,vullnetarisht shkova në klasën e parë. Fukarallëk i madh në ato vite të para të pasçlirimit, por,sdado që mund të ndodhte të vinim ndonjëherë dhe zbathur,askush nga ne, nxënësit, nuk mungonte pa arsye. Nëse mungoje sot, të nesërmen do dilje para klasës...

Albert Zholi: Ilmi Tahiri - U ktheva atdhe

Libri i ri me poezi i Ilmi Tahirit “U ktheva atdhe” është një dëshmi serioze për të qenë një hap më përpara se librat e tijë të mëparshëm. Shumë herë tek krijeusit shqiptarë vihet re rendja pas sasisë së librave, pas numrit të faqeve, pas ngjeshjes së vargëzimeve, pra rendja pas sasisë në përgjithësi...

Nebi Dragoti: Leksion bilbili

-Mos ma kurse kurrë kritikën!- thoshte bilbili në degë thane…- Besa ç’e bastardova sot muzikën,Se zhurmë përhapa këasaj ane. Ti sot pa frikë më bëj kritikë,se këndova  pa shije , pa art,se kam qënë ca  keq me grip;u shurdhova në ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese