E enjte, 30.03.2023, 02:03 AM (GMT+1)

Search by date: 2/2/2023

Ndue Ukaj: Koeficienti politik i Kurtit

Ekziston një e vërtetë - se Albin Kurti në asnjë temë të interesit publik nuk është i vërtetë.Është tinëzar dhe i pabesë.I tillë ishte me kryetemën e madhe të shqiptarëve - bashkimin kombëtar - me të cilën abuzoi me arrogancë, duke e banalizuar...

Nue Oroshi: Kosova në udhëkryq dhe strategjia për ruajtjen e shtetit të Kosovës

Ka vite të tëra që përmes shkrimeve publicistike e kam ngritur zërin për humbjen e rrugës  në oborr të politikës së Kosovës. E kjo humbje e rrugës ka një kronologji të shëmtuar e cila është e lidhur ngushtë me interesat e politikanëve të Kosovës të cilët në vrap për tu pasuruar nuk shikuan fare se ku po...

Bajram Çeliku: Begzat Azem Aliu (1911- 1944)

Begzat Azem Aliu (Vuli) lindi në vitin 1911, në fshatin Zajas të Kërçovës, në një familje bujare dhe trime. Babai i tij Azem Aliu (Vuli), sipas rrëfimit të gjyshit tim Emin Çeliku, por edhe nga vet goja e Azem Aliu (Vuli), djalit të Begzat Vulit, mësova se ai na paska qenë një trim mbi trima...

Aurel Dasareti: Bashkimi mbarëshqiptar garanton mbijetesën e popullit tonë

Opozitë kuislingësh, kjo e Kosovës. Uniteti i popullit tonë brenda dhe përtej kufirit të imponuar varet nga forca e Shqipërisë, e Kosovës, e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, e shqiptarëve të Malit të Zi dhe nga patriotizmi - urtësia e atyre që i udhëheqin! Bashkimi politik...

Zenel Çeliku: “Qaj vëndin tim”!

Po, po, vërtet qaj vëndin tim kur dëgjoj ulërima, shpifje e poshtrime në politikën tonë të shpifur e të pa përgjegjshme, qaj vëndin tim kur shikoj korrupsion galopand, qaj vëndin tim kur krimi ka kapur majat. Pse vetëm un qaj vëndin tim për këto situata 30 vjeçare që po mplakin këtë popull dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora