E merkure, 03.03.2021, 12:41 PM (GMT)

Search by date: 2/2/2021

Prend Buzhala: Izraeli dhe Kosova, 168 Nobelistët hebrenj dhe Kadare

"Shqyrtimi i ndërgjegjes mbetet sot po aq dramatik dhe aktual sikurse në teatrin grek, dy mijë e pesëqind vite më parë. Nga krimet e nazizmit e të komunizmit, ai vjen gjer te hapja e dosjeve të fshehta, ato që janë kthyer në ankth në vendet që ende s’e kanë bërë këtë, duke përfshirë këtu, për fat të keq, edhe vendin tim, Shqipërinë...

Arumun.com: Intervistë me Pano Bakallin

Identiteti i një kombi ndodhet tek historia, tradita dhe kultura e tij. Shumë pak është shkruar e është folur për gjendjen e arumunëve në Shqipëri. Armënët ose vllehët e Shqipërisë janë pjesë përbërëse e popullit dhe e shtetit shqiptar. Ata kanë kontribuar pozitivisht në historinë e shekujve të fundit të vendit...

Arbana Xharra: Tash e tutje projekti i Erdoganit zbehet

Turqia reagoje kunder vendosjes se ambasades se Kosoves ne Jerusalem, sepse Erdogani eshte nje hipokrit i cili shfrytezon çeshtjen e Palestines per te mashtruar boten muslimane, nderkohe qe zhvillon biznes te madh me Izraelin. Ai nuk e do Kosoven ne aleance me Izraelin ngase Kosoven e konsideron...

Blerim Latifi: Ngjarje që flasin shumë

Ishte fundi i vitit 1999. Në zyrën e Milosheviqit në Beograd kishte arritur një zarf me vulën e Autoritetit Palestinez. Milosheviqi, i cili ishte në izolim të plotë ndërkombëtar dhe i akuzuar nga Gjykata e Hagës për krime kundër njerëzimit në Kosovë, ftohej nga autoritetet palestineze që të merrte pjesë në ceremoninë...

Shyqyri Fejzo: Bekimi Gjerman për Shqipërinë

Mos kujtoni se kjo thënie është “prona” ime. Jo. Ajo ka dalë nga goja dhe pena e poetit të mirënjohur Xhevahir Spahiu. Për të gjetur çelësin e këtij  lloj rebusi të komplikuar, nuk dua të mundoj shumë lexuesin. Bëhet fjalë  Valtraud Tuger Bejko, shkurt e njohur Vala, ish studenten gjermane në Moskë e cila u dashurua dhe...

Eshref Ymeri: Dy fjalë për kujtesë Profesorit Nexhmedin Spahiu

Në faqen e internetit “Kosova “Sot” të ditës së sotme, 01 shkurt 2021, lexova një shënim të shkurtër të Profesorit Nexhmedin Spahiu, me titull:“E kundërshton ashpër profesori i njohur: Ideja e bashkimit kombëtar, fyerje për Kosovën dhe për Shqipërinë”...

Nikë Gashaj: Zgjedhjet Parlamentare në Kosovë, udhëkryqje politike

Sikurse është e njohur, më 14 shkurt 2021, do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë. U takon qytetarëve të Kosovës të zgjedhin udhëheqësin e vet politike, por si profesionist politik e vlerësoj, se sot për sot, Kosova nuk ka kuadro më të mirë politik, se Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora