E hene, 06.04.2020, 06:21 AM (GMT+1)

Search by date: 2/2/2020

Kalosh Çeliku: Krundet e partive politike sot nuk i han as lopa

I përcjell me kurreshtje dhe vëmendje, përmes mjeteve të informacionit radiotelevizive dhe portaleve elektronike Thirrejet e disa “opionistëve” dhe “analistëve” politik për Ndryshime Politike: “Opozitë Shqiptare, bëhuni bashkë ta ndryshoni gjendjen e mjerueshme politike, arsimore dhe kulturore...

Fahri Dahri: Gjenocidi ortodoks grek dhe pasojat gjeo-etnike (4)

Në mungesë të të dhënave të hershme për breznitë, gjenezat familjare, një tjetër faktor goditës etnik perandorak, detyrohemi të kufizohemi në shënimet familjare që kanë arritur deri në ditët tona që nga fillimi i shekullit të XVI-të - XVII-të. Vendbanimi Risian...

Xhavit Kryeziu: Maksut Sadri Zylfiu - Mësuesi shembullor (1943-2020)

Maksuti  u lind në fshatin Kopërnicë- komuna e Kamenicës, më 6. 5. 1943. Rrjedh nga një familje që jetonin në kushte të vështira ekonomike, sikur shumica e familjeve tona të asaj kohe. Ai së bashku me 7 fëmijët e kësaj familje rriteshin nën trysninë e rrethanave shumë të rënda ekonomike dhe shoqërore...

Hilmi Saraçi: Ura e Vjetër e Gurit në Vushtrri dhe tjetërsimi i saj

Kuvendi Komunal në Vushtrri , në kohen e negociatave për statusin e Kosovës në krye me presidentin Ahtisarin (2006-2007) ka drejtuar një letër qarkore me vërejtje në propozimin e pakos së Ahtisarit organëve më të larta shtetrore dhe mjetëve të informimit në të cilen bëhet fjalë se dokumenti i Ahtisarit "propozimi gjithëpërfshirë...

Dedë Preqi: Kosovë je zonjë e rëndë

Faktori kryesor që po e anashkalon dhe degradon jetën e qytetarit të Kosovës, dhe të ardhmën e tij, është politika jo e mirëfilltë dhe e paorganizuar, e cila e kushtëzon jetën dhe ekzistencën njerëzore të këtij vendi, duke i dhënë përceptime të gabuara dhe të defektizuara, që në këto rrethana- nga një këndvështrim i veçantë...

Florim Zeqa: Ujdi monarkësh apo ujdi tuxharësh politik!?

Sa herë që e godas mirë cakun me shkrimet e mia, të parët që më lajmërohen në inboks (mesengjer) janë zyrtarët e LDK-së. Ashtu ndodhi edhe dje pas publikimit shkrimit "Mashtruesi" Albin apo tradhtari "Putin"!?Zyrtari në fjalë, pas fjalëve përshendetëse dhe komplimenteve për shkrimin, nuk e fshehu as dëshirën që së shpejt...

Hysni Osmanaj: Bisede me Xhavit Hasanpapen

Te lumte mendja dhe dora per shkrimet qe ben per Tropojen tone, bukurite dhe vlerat e saj te pa mata... e sidomos per perlen e saj Valbonen... Me te drejte beni apel qe te mbillen peme dhe te ruhet mjedisi ne çdo cep,por ne veçanti nga Q. Morina rruges deri ne Valbone... Po ne i kishim si rralle vend dhe i preme...

Sevdail Hyseni: Loja taktike

Mirë me Kurtën e me Murtën,S'e bënë mall kush Kushtetutën,Iku koha si për leshSipas ligjit qesh e ngjesh! S'ka më lojëra pa kufi,As hajgare me Qeveri,Dikush duhet të lëshoj pe-Nuk na bënë gjeli ve...

Fetah Maliqi: Malli

Nuk ma heqin mallinAs prindërit e mi,Atdheu është largMbetur në robëri. Buka që e haMë shton uri,Atdheu po dridhetNga lufta për liri...

Shyqyri Fejzo: Në koridoret e një panairi librash

-Merre shpejt e mos e lerëHeroi i tij ka shumë vlerëI dendur në raki e verëE kanë puthur dhjetra herë -Në shkollën tonë asnjë s’ lexonNxënësi celularin  tregonTi shpjegon,asnjë s’dëgjonI mbajnë sytë në telefon...

Kadri Tarelli: Ku do të prehem?

Më pyete ku do të prehem,Kur mos jem në këtë jetë?Ta them, kur unë të dehem,Dhe mentë m’i marrin retë.Ta them unë, kur të nxehem,Me vete dhe botën shkretë.Ta them tek shtegu, nga s’kthehem...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese