E marte, 31.03.2020, 08:37 AM (GMT+1)

Search by date: 2/16/2020

Skënder Kapiti: Urime shqiptarëve 12 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës!

Me 12 Qershor 1999 NATO dhe UÇK çliruan Kosovën duke e mundur dhe dëbuar njëherë e përgjithmonë kolonizatorin barbar serb nga Kosova, dhe me Me 17 Shkurt 2008 Kosova shpalli Pavarësinë, gjë e cila pra shënoi krijimin e Shtetit të Ri shqiptar të Kosovës të njohur edhe ndërkombëtarisht...

Adil Fetahu: Ndëshkimet Drakonike sipas Kodit të Hamurabit

Jo vetëm laikët e kësaj fushe, por edhe shumë profesionistë e ngatërrojnë kuptimin e të drejtës dhe drejtësisë,duke mos bërë dallimin e duke ikonsideruar  këtosi sinonime, por këto nuk  kanë kuptim të njëjtë.E drejta është një sistem rregullash, normash dhe masash  (sanksionesh), që shërben si aparat i dhunës...

Nexhmedin Saqipi: Taksa dhe reciprociteti

Qeveria e re e Kosovës, e cila ndryshe po quhet edhe Qeveria Kurti, për të sjellë risi në skenën politike, për dallim nga mandati i kaluar i koalicionit qeverisës, kë kushtëzuar heqjen e taksës në favor të reciprocitetit dhe ripërtëritjes së dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit...

Skënder Rracaj: Romani i thellësive dhe hapësirave të qenies sonë

Narratori i kësaj proze e pranon: mund të rrëmbejë, nga ana tjetër e niveleve tej-fizike, vetëm një mini-sekuencë... Nga ana e frymës së të ndodhurës e përjetimit që vetëm mund të rrëfehet e jo të shkruhet! Aty ku qëndrojnë qenia jonë (identitare e njerëzore e fillit të botës), dashuria, urtia, ftillëzimi...

Java e Filmit Shqiptar - Ditën e Pavarësisë

Me 17 shkurt 2019 në kino ABC në Prishtinë, në orën 19.00. do të fillon "Java e Filmit shqiptar". Mbrëmjen e parë do të shfaqet për herë të parë filmi "Skënderbeu", i restaruruar dhe i përpunuar në laboratorët e Italisë. Janë ftuar personalitete publike dhe të kulturës, ndërsa do të vinë edhe kineastë nga Shqipëria...

Edison Ypi: Manjola

Manjola kalonte rrugës dhe nuk kuptohej nëse vinte apo ikte, vallzonte apo fluturonte. Manjola nuk ishte shtatlartë, me sy të jeshilta, me gjoks të kërcyer, këmbë të drejta, fytyrë vezake, tipare të rregullta, dhe të tjera si këto. Manjola ishte mpleksje qiellore e një pafundësie hiresh femërore...

Sejdi Berisha: Peja, dhembja dhe krenaria ime

Në ty u rritaNë ty fëmijërinë e kalovaNë ty me rininë u mashtrovaNë ty krijova familjeNë ty Zoti jetën ma stolisiMe gjashtë fëmijët engjëj Në ty djersa e babaitLa gjurmë të përjetshmeNë ty nëna fshihteDhembjen për rriten time...

Florim Zeqa: Mungesë konstruktiviteti apo fillim i një anarkie të re!?

Vendimi i pjesshëm i qeverisë Kurti për shfuqizimin e rritjes 100 për qind të pagave që kishte bërë për vete qeveria Haradinaj, i cili duhej të ndodhte në mbledhjen e parë të qeverisë Kurti, është mirë që ndodhi në fund të javës së parë. Vendim ky që ka ngjallë shpresat e qytetarëve për vendime tjera akoma...

Nue Oroshi: Trashëgimia politike e treshes së zezë po shkatërron kombin

Shpeshherë gjatë periudhave të ndryshme historike shqiptarët kanë dhënë trima dhe atdhetarë kanë dhënë personalitete largpamëse që e kanë mbrojtur popullin shqiptar nga shfarosja,vrasjet masive, maskrat e ndryshme,djegiet, shkatërrimet dhe shumë e shumë gjëra të tjera që i përjetuam gjatë historisë tonë...

Ramiz Lushaj: Hajrije Dedushaj-Prelvukaj me përkushtime për familjen e kombin

Ishte i dhimshëm 9 nëntori i vitit 1981 kur një autobus-tragjedi u rrëzua në lartësi të malit të Çakorrit, ku përkundër përkujdesjes së lartë familjare e shëndetësore, ndrroi jetë dhe mësuesi i Pejës, i riu atdhetar Bajram Prelvukaj i Martinajve të krahinës historike, kulturore e turistike të Plavë-Gucisë...

Nexhat Halimi: Mëkatet e shenjtëritë

Njerëz, po të ktheni në qytetin e pabanuarMos i shkelni gjymtyrët e tij të fjetura në gurAto janë tëra madhështitë dhe mëkatet tonaMos e matni peshën tuaj kaq lehtë, njerëzE filluam prej atij hiri, gisht-thyer në nyjaLe të mbetet ai pjesë e paepur e historisëBrezat nesër të mësojnë cilët qemë, e të flasin...

Bardhyl Maliqi: Shtatë ditë para apo pas vdekjes

Krijuesi poliedrik Mexhid Mehmeti, ndër të tjera është edhe laureat i çmimit “Hivzi Sulejmani” nga LSHK, për veprën më të mirë në prozë, romanin e tij të parë “Shtatë ditë pas vdekjes”. Ky roman, ashtu si edhe romanet simotra të shkrimtarëve  shqiptarë dhe botërorë që kanë trajtuar, në kohë, hapira dhe rrafshe...

Jusuf Zenunaj: Buzëqeshja mashtruese

Buzëqeshja mashtruese kafshon,kafshon si me dhëmbshuhet si rrezeja e diellit,kur mjegulla s'i lë vend ?!Fjala e pa skatë nuk ka jetë të gjatë, Edvindel në shesh sikur bari në lendinë...

Nermin Vlora nuk ndalet!

Një delegacion i Fondacionit, niset mëngjezin e të Premtes drejt kryeqytetit të Europës, Brukselit, ku do të qëndrohet tre ditë. Nën kujdesin e shkrimtares Bajame Hoxha, aktiviste e Fondacionit, do të organizohen Takim me gruan intelektuale shqiptare, do të formohet dega e  Fondacionit, si dhe do të bëhet  promovimi...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese