E marte, 31.03.2020, 08:22 AM (GMT+1)

Search by date: 2/14/2020

Alma Lama: Reciprociteti dhe vijat e kuqe të dialogut

Ndërsa për taksën e vendosur nga qeveria e kaluar e Kosovës si një masë hakmarrëse ndaj fushatës së Serbisë kundër njohjve, është kuptuar pak a shumë qëllimi dhe efekti, për reciprocitetin, si masë zëvendësuese që po propozon kryeministri aktual, ka ende shumë paqartësi...

Xhafer Leci: Asimilimi i shqiptarëve brenda dhe jashtë Kosovës është i hershëm

Serboljub Maksimoviç në vitet 1990-2002 ka qenë  Kryetar i Artanës (Novo Bërdë). Me origjinë dhe gjak është shqiptar nga Korça e Shqipërisë, dikur i besimit katolik, tani i asimiluar dhe i sllavizuar. Si  jemi  njohur me Serboljubin, do të flasë në vijim.Të parët e Serboljubit në fshatin Koçanë të Atanës...

Resmi Osmani: Përtej kufirit të mërzisë

Ambulanca e lagjes në katin e parë të pallatit shumkatësh, ka dy dhoma,të pritjes dhe  kabinetin e mjekes. Muret të bardha, të ftohta, të zhveshura. Anës disa karrige plastike, ku ulen të sëmurët në pritje të vizitës te mjekja. Dita është e mugët dhe e ftohtë. Ata që vijnë nga jashtë, mbështjellë me shall, kapuçe apo kapele...

Hilmi Saraçi: Fotografia

Këto ditë u folë shumë për fotografinë, rendësinë individuale, shoqëre por edhe politike dhe obliguese- për fotografinë  e kryetarit të shtetit, respektivisht për fotogravinë e Hashim Thaqit. Institucionet tona shtetrore fotografinë e kryetarit aktual e vejnë në një kënd të vendit ku punojnë, por duke mos përcaktuar këndin obligativ. Disa këtë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese