E hene, 06.04.2020, 05:41 AM (GMT+1)

Search by date: 2/13/2020

Sami Repishti: Politika parimore dhe oportunizmi politik

Ridgefield, CT. Me 28 janar 2020, në nji Konferencë shtypi të mbajtun në Washington, D.C.- Presidenti Trump shpalosi nji “Plan” për zgjidhjen e problemit të ndërlilkuem izraelito-palestinez.    Me 29 janar 2020, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, vrapoi me nji deklaratë publike...

Kalosh Çeliku: Sot nuk dua të flas jo me të djeshmen

I kuptoj lojërat politike. GropatEdhe, dhiaret malore. Pritat.Lundrimet përrockave Katundit:Luftë për pushtet. Dhe, pasuriNë emër të Popullit Shqiptar. Po, dot nuk i kuptoj duartrokitjetVallet me lodra. “Hapjen” e kufirit politik:Shqiptaro-shqiptar, para kamerave televizive...

Albert Zholi: Libri që hyjnizon por dhe trondit mitin e dashurisë

Këto ditë, lexuesi shqipfolës mori në duar vëllimin e parë poetik të autorit Bashkim Isai, me titull “Guxo të dashurosh”. Dhe pse vjen vonë pranë lexuesit me libër, autori ka vite të tëra që krijon, studion, përcjell kritika letrare dhe akumulon risitë e zhvillimeve poetike. Si intelektual i heshtur, Bashkim Isai...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese