E hene, 06.04.2020, 07:02 AM (GMT+1)

Search by date: 2/12/2020

Elvi Sidheri: Rrush e dhelpra (metaforike e jo vetëm)

Kur, në mbrëmjen kushtuar këngëve “cover”, pra ripërpunimeve të hiteve më të shquara të muzikës italiane ndër dhjetëvjeçarë, ditën e enjte më 6 shkurt (për rastësi, pikërisht në ditën e promovimit të dy romaneve, Dy Botë dhe Emigrantja, të autorit të këtij shkrimi), në skenën e festivalit më unik të ...

Neki Lulaj: Lidhja Shqiptare ne Botë përkujton themeluesin e saj

Në mënyrë madheshtore u mbajtë akademija përkujtimore kushtuar  veprimtarit të shquar të çështjës kombëtare  nisëmtarit ideatorit dhe themeluesit te Lidhjë Shqiptare në Botë Mikel Kuzhninit, me rastin e gjashtë mujorit të amshimit.Në këtë akademi përkujtimore  ishin prezent  vellai Simoni me...

Timo Mërkuri: Zhytësi i perlave

Shumëkush e di që perlat[1] janë një nga gurët më të kushtueshëm dhe më të bukur në botë  sidomos kur i sheh të lidhur në gjerdane. Por duhet specifikuar fakti që perlat janë gurët e vetëm në rruzullin tokësor që rriten nga një organizëm i gjallë, madje brenda tij. Si kundër reagim i organizmit të disa gocave...

Edison Ypi: Kanoçja

Nga fundi i viteve '70, mes përpjekjeve të ethëshme me tuba, rrjeta, tela, tepsira, mekanizma, për të parë ndonjë televzion tjetër veç hales propagandistike RTSH, u muar vesh se me anë të një antene të ngushtë dhe të shkurtër që mund të vendosej edhe brenda shtëpisë, në bandën UHF mund të shihej kanali i dytë jugosllav, dhe gjatë ...

Hilmi Saraçi: Reciprociteti

Reciprociteti  fjalë me rëndësi të vecantë dhe me përmbajtje  aktuale  në këto kohë dhe për të ardhmen e vendit, sidomos për Qeverinë Kurti që mëndon ta parashtroj në dialogun me Serbinë. Reciprociteti kaherë është përmend dhe është analizuar përmbajtja dhe efekti i tij nga shumë analistë dhe të tjerë të cilët kanë shpieguar se është...

Nebi Dragoti: Motivet e Parmës

S’jam ters rrugaç që rrugëve bredh,pra, qenin te porta mos ma lësho.Në natyrë dal, natyrën kam qejf;zemra për ty s’ më rreh. Mos mendo! Qeni s’më leh më, bishtin tani tund,ti nuk dalke, të ruajnë ty me qen?Dashur pa dashur çdo lidhje merr fund,me ty kështu s’ lidhet njeri për jetë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese