E merkure, 03.03.2021, 10:59 AM (GMT)

Search by date: 2/11/2021

Ndue Ukaj: "Pse nuk jam marksist?"

Ky titull s' është i imi. Është titull i një shkrimi të Branko Merxhanit dhe është botuar në vitin 1937, pak para se shtrëngata e tmerrshme marksiste ta rrëzonte për tokë kombin shqiptar.Teksti i Merxhanit është emblematik dhe i ka rezistuar kohës dhe harresës, sepse trajton dallimet ndërmjet doktrinës marksiste dhe...

Xhelal Zejneli: ''Procesi'' Kafka

Pa kurrfarë dyshimi, Franc Kafka është një prej shkrimtarëve botërorë, më të rëndësishëm dhe më largpamës të shekullit XX. Romani “Procesi” është pjesë e pandarë e artit letrar modern. Ka studiues që thonë se për një “Proces” autentik, duhet t’u kthehemi dorëshkrimeve burimore...

Anton Berisha: Republika e Kosovës, projekt shqiptaro-perëndimor

Republika e Kosovës është kompromisi i madh shqiptar si vazhdimësi e krijimit të shtetit shqiptar pas gati një shekulli.Ky kompromos u realizua pikërisht nga diplomacia britaneze që kishte në dijeni Konferencën e Londrës me 1913 kur kompromiset e fuqive të mëdha rrudhën tokat shqiptare...

Reims Osmani: Edhe yjet vdesin

Burgu i kështjellës së Janinës,maj 1886.Rojes së përgjumur iu bë se dëgjoi të trokitura.Ato vinin së thelli, të shurdhëta, si nga humbellat e shpellave.Mbajti vesh me kujdes.Këtë radhë ato vinin më të forta,kuptohej që trokiste një dorë e paduruar dhe e nervozuar.Roja e diktoi aty për...

Xhemal Ahmeti: Hajdutët me shaminë e pionerit

Jam thotë kunder ekstremizmit fetar, por të vret për primatin që është bërë kazani i tyre. Jam thotë kundër hajnisë nga politikanët, të fyen e vret për primatin e tij hajdut dhe abuzues. Jam thotë kundër diskrimiminit të gruas, por sapo (ri)martohet e harron feminizmin dhe zhduket nga faqja e dheut...

Timo Mërkuri: Për poezinë popullore të dashurisë

Është e natyrëshme që sot më 14 shkurt , ditën që gjithë të rinjtë flasin e mendojnë për dashurinë, ne krijuesit ta kthejmë vëmëndjen te poezia e dashurisë.Të gjithë e kemi provuar se sa e vështirëështë të shkruash një poezi dashurie dhe në këtë moment na vjen ndërmënd fjala e  Roberto Benignit kurthoshte...

Kalosh Çeliku: Rrugëdalje

Ehu,telefonin tim celular përveçRakisë rrushit. Shtamave Verë:E sulmoi edhe Dudumi “kuqezi”Dihet, me fajin e vetë Nënës Parti. Përderisa, e prisja jashtë radhënPër ndihmë nga personeli i A:Erdhën edhe dy - tre djem të rinjU ndalën para dere si “kapadahi”. Mesiguri, më morën për të huajDhe, njëri zëshëm u tha...

Fahri Xharra: Shqiptarët e Krajines

“Nuk është për t’u përjashtuar që në Bosnje e Hercegovinë të ketë pasur, madje që prej lashtësisë, një bërthamë iliro-shqiptare, e cila ka mbijetuar e rrethuar prej sllavëve, qoftë edhe nëpërmjet shtegtimit baritor, ose trans-humancës.”Mendimi i Baptistit është: Nga Krye rrjedh Kraj, nga Kraj shqiptarët...

Zenel Çeliku: Paloka, triumfi është i pa diskutueshëm për PD

Paloka; Unë kam marrë përsipër një përgjegjësi jo të vogël sepse më duhet të udhëheq me sukses fushatën drejt një triumfi të madh për fitore historike, kështu do të justifikoj seriozisht edhe besimin që më ka dhënë lideri ynë-Lul Basha. E mora këtë përgjegjësi me bindje të...

Abas Fejzullahi: Lakmia!

Disa të dhëna për veçorit dhe përbërjen e  Kuvendit të Kosovës:Kuvendin e Kosovës e përbëjnë kurvendarët që janë përfaqsuesit e përzgjedhur të partive politike që u përkasin e thirren edhe si përfaqësues të popullit… për fatin e keq të  vet popullit..!Kosova sipas Kushtetutës që ka dalur nga Pakoja e Martti...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora