E merkure, 03.03.2021, 12:17 PM (GMT)

Search by date: 2/10/2021

Blerim Latifi: Sulltani Erdogan na paska quajtur tradhtarë

Sulltani Erdogan na paska quajtur tradhtarë, pse kemi marrë vendim që ambasadën e Kosovës ta vendosim në Jerusalem.Tipi e paska pasur iluzionin që ne jemi vilajet i tij dhe si të tillë duhet t’i ndjekim huqet e politikës së tij të jashtme. Kanë marrë fund njëherë e përgjithmonë ëndrrat që Kosovën e shohin si vilajet apo oblast...

Ndue Ukaj: "Engjëjt" e VV- së dhe "demonët" tjerë

Ideologjia kur i mbivendoset politikës është më e rrezikshme se mafia, krimi dhe kapja e shtetit. Sepse ideologjia e mbivendosur mbi politikën, nëse lëshon rrënjë në një shoqëri, bëhet shkaktare për tharje të jetës dhe ngulfatë atë që është themelorja në ekzistencën e një shoqërie - realizimi i lirisë - si imanencë e pacenueshme...

Fahri Xharra: Hebrenjtë dhe shqiptarët. Sa dallojmë ndër veti?

Shpesh e kam shkruar që të mendojmë si hebre, miqt e mi , te shkrimeve të mia nuk pajtoheshin. Arsyen e di unë, por e dini edhe ju.Sa harrojmë ne dhe sa harrojnë hebrenjtë ? Ndryshimi është shumë i madh; aq i madh sa që ne nuk kemi shënime të plota se kush ka vdekur nga ne, ne luftën e 99-tës, së për LDB dhe ate  për luftërat...

Kastriot Dervishi: Musine Kokalari

Musine Kokalari u gjykua si drejtuese socialdemokrate në procesin ndaj anëtarëve të Koalicionit Demokratik, një formacion i përbërë edhe nga monarkistët e Qenan Dibrës dhe grupi i rezistencës së Sami Çeribashit. Veç tyre ajo flet edhe për një korrent të katërt, i cili mundet të jetë i përfaqësuari nga Suat Asllani apo Gjergj Kokoshin...

Vahit Nasufi: Ismet Peja – Doajen i Këngës

Është e njohur treva gjakovare,Për këngë të vjetra qytetare,Për këngë të bukura popullore,Folklorike burimore. Ky qytet perëndimor kosovar,Ka dhënë shumë këngëtarë,Që lanë pas thesaret popullore,Plot me vepra madhështore. Nga qielli i yjeve gjakovar,I shkëlqente melosit kombëtar,Rrezet e tij s`i ndalte as reja...

Reshat Nexhipi: Mos lejojmë nëpërkëmbjen e historisë tonë të lavdishme

Fjala është për librin aktual të gjeografisë,  në të cilin  thuhet se Shqiptarët , para ardhjes së Turqëve, kanë qënë Maqedonas, gjë që është e vërtetë, por jo maqedonas të sotmit, por Maqedonas të vjetër, pasardhës të Lekës së Madh, djalë i princezës tonë ilire-Olimpisë dhe kushëri i mbretit tonë të shquar Pirros të Epirit...

Astrit Lulushi: Populli dhe pushteti

Pushteti është bërë si “Shtëpia e Gjetheve”, relike e kohës së vjetër. Është vjedhja, korrupsioni, mashtrimi që e shtyn njeriun t’i hyjë politikës. Njerëzit e ndershëm po ikin.Dikur, në periudhën para Rilindjes (evropiane), kur familjet kryesore ose tregtarët organizuan për herë të parë...

Ibrahim Kabili: Çamëria, plaga që kullon gjak e duhet mjekuar!

Çamëria rënkon, rënkon dhe dergjet në shtratin e saj, tani e mbi një shekull. Mbi një shekull kur Fuqitë e Mëdha në Konferencën e Londrës vendosën t'ja aneksojnë Greqisë! Këtu legalizohet, fatkeqësisht, çështja çame nga fuqitë evropiane! Historia nuk fillon këtu, ajo është problem i thellë në histori. Fati i sajë merr udhë me...

Izet Duraku: Dëshmorët e Luftës së Lumës

Ndonëse ekziston një listë e dëshmorëve të kësaj lufte, madje një pjesë e tyre janë shpallur si të tillë, lista e plotë e tyre ende nuk është hartuar. Nuk është hartuar gjithashtu as lista rrëqethëse e humbjeve njerëzore shkaktuar nga masakrat e ushtrisë serbe më 1913, për të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora