E merkure, 21.08.2019, 08:30 AM (GMT+1)

Search by date: 2/10/2019

Gani Mehmetaj: Kur nisi shpërfytyrimi i shqiptarëve?

Shpërfytyrimi i shqiptareve nisi në Kosovë me ndërtimin e qindra xhamive ilegale, pa e pyetur komunitetin dhe pa marr lejen e institucioneve shtetërore. Pjesa dërmuese e xhamive u ndërtuan në mënyrë të dhunshme nga fondet e dyshimta turke, serbe e arabe. Komuniteti shqiptar protestonte...

Adil Fetahu: Mitrovica - porta veriore e Kosovës

Dardania (Kosova) ka dy porta kryesore që e lidhin me botën: Kaçanikun në Jug, dhe Mitrovicën në veri. Dhe nuk është çudi që, për t’i lidhur këto dy porta (hyrje-dalje) të Kosovës, Perandoria Osmane në vitin 1873-1878 e kishte ndërtuar hekurudhën Mitrovicë – Hani Elezit...

Fritz Radovani: Revolucioni i paharrueshem kultural

6 Shkurt 1967: Terroristi Enver Hoxha në fjalimin e vet programatik shpallë “Revolucionin Ideologjik e Kultural të 1967” të tipit kinez.Shqipnia shpejt shpallet me Kushtetutë “Shteti i Parë ateist në Botë” !Me 15 Shkurt 1967 Kishat dhe Xhamijat mbulohen me “Fletë Rrufe”...

Xharra: Po me Fahri Xharrën ç`pate o Ardian Vehbiu?

Të ju njohtoj me mësuesin e gjuhes shqipe, Ardian Vehbiun  (Tiranë, 1959) që është një autor dhe publicist shqiptar. Ka mbaruar studimet e larta në degën Gjuhë-Letërsi Shqipe të fakultetit Histori-Filologji të Universitetit të Tiranës. Gjatë viteve 1983-1990 ka punuar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të Akademisë së Shkencave të...

Florim Zeqa: Në emër të kujt flet sekseri anonim!?

Mbase shkrimi analitik "Sekserët e Diasporës levë e pushtetarëve të inkriminuar", i botuar me 20 janar 2019 në gazetën "KOSOVA SOT", shumë gazeta online dhe portale gjithandej trojeve shqiptare dhe diasporë, ka shqetësuar dhe trembur tej mase shumë persona të inkrimunuar...

Hajro Limaj: Rrënimi i shtetit

Nese qeveria Rama 1 beri nje sere reformash dhe ne disa drejtime u  forcua dhe u konsolidua shteti,Rama 2 jo vetem nuk mund te ecte perpara ,por u  shkeput nga  hartimi ,projektimi dhe zhvillimi  vendit ne drejtimet me te domosdoshme .Shkaku I kesaj gjëndje qëndron se qeveria eshte shkeputur nga realiteti,ka humbur komunikimin dhe...

Zymer Mehani: Ai është legjendar

Ai është legjendar,N’ këtë shekull t’veniturHyri n’historiNga portë e papritur Tash tërë bota e diIshte bir i maleveLindi porsi DiellLirinë të na mbjellë Të Tijin idealS’pat fuqi që e ndalë ...

Reshat Nurboja: Ndërrimi i shtatë hektarëve

Në debatin televiziv në Tribuna Chanel të datës 12 prill 2017, në mes shumë këndveshtrimeve të ndryshme lidhur me qeverisjen e Gazmend Muhaxherit jemi “konfrontuar” me fjalë edhe rreth këmbënguljës së Tij për ndrrimin e shtatë (7 ) hektarë e gjysmë të...

Sevdail Hyseni: Vuçiqi në Bujanoc

Kur erdhi Vuçe në Bujanoc,Desh i ngeli në fyt një koc..! Me të kaluar nëpër Levosojë,Nuk e foli një fjalë me gojë! Mendon nga t’ia filloj fushatës,Këndej, apo matanë autostradës?! Të hamendësohej s’e shihte të udhës,E ardhmja e Serbisë, matanë hekurudhës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese